2014-2015 Class Registration

First Hour (9:15 - 10:10 AM)

Nursery (0-2 yrs) PreK (3-4 yrs) K-1st (5-6 yrs) 2nd-3rd (7-8 yrs) 4th-6th (9-11 yrs) 7th-8th (12-13 yrs) 9th-12th (14-17 yrs)
Library
        Exploring World Geography
5th - 8th
Dijana Trkulja
Exploring World Geography
5th - 8th
Dijana Trkulja
 
Nursery
Nursery/Movie Time
Nursery - Pre-School
           
Classroom A
      Writing Tales I
3rd - 5th
Charlie Fischer
Writing Tales I
3rd - 5th
Charlie Fischer
   
Classroom B
  Young at Art
Pre-School - Kindergarten
Nora Godown
Young at Art
Pre-School - Kindergarten
Nora Godown
       
Classroom #10
            Computer Programming
9th - 12th
Jessica Locke
Classroom #12
            Chemistry
9th - 12th
Michele Gross
Classroom #14
          Physical science
7th - 9th
Barbara Alstede
Physical science
7th - 9th
Barbara Alstede
Classroom #15
        Zoology I: Flying Creations
4th - 6th
Angela Moos
   
Classroom #16/17
      ABC of the Bible
3rd - 4th
Susan Hagan
ABC of the Bible
3rd - 4th
   
Classroom #19
            Bible - The Truth Project
9th - 12th
John Velez
Fellowship Hall
Study
Kindergarten - 12th
  Jump Right In
Kindergarten - 2nd
Cheryl Stiner, Joelle Salvigsen
Jump Right In
Kindergarten - 2nd
Joelle Salvigsen, Cheryl Stiner
     
Kitchen (2nd Semester)
        Kitchen Science - Second Semester
6th - 8th
Melissa Browns
Kitchen Science - Second Semester
6th - 8th
Melissa Browns
 
Kitchen
        Nature Studies: Trees (1st semester)
6th - 8th
Nature Studies: Trees (1st semester)
6th - 8th
Melissa Browns
 

Second Hour (10:15 - 11:10 AM)

Nursery (0-2 yrs) PreK (3-4 yrs) K-1st (5-6 yrs) 2nd-3rd (7-8 yrs) 4th-6th (9-11 yrs) 7th-8th (12-13 yrs) 9th-12th (14-17 yrs)
Library
            Public Speaking
9th - 12th
Tammy Danitz
Nursery
Nursery/Movie Time
Nursery - Pre-School
           
Classroom A
  Busy Bees
Pre-School
Lauren White, Heather Kohler
         
Classroom B
    LEGO club
Kindergarten - 1st
Jessica Locke
       
Classroom #10
      Beginner Public Speaking
2nd - 4th
Kate Wood
Beginner Public Speaking
2nd - 4th
Kate Wood
   
Classroom #12
            Chemistry (2nd hr of 2 hr class)
9th - 12th
Michele Gross
Classroom #14
    Exploring Science - Health & Garden
1st - 3rd
Diane Naugle
Exploring Science - Health & Garden
1st - 3rd
Diane Naugle
     
Classroom #15
        The Art of Public Speaking
5th - 8th
Liz Browns
The Art of Public Speaking
5th - 8th
Liz Browns
 
Classroom #16/17
    Art - Early Elementary
Kindergarten - 2nd
Laura Caldwell, Susan Runnion
Art - Early Elementary
Kindergarten - 2nd
Laura Caldwell, Susan Runnion
     
Classroom #19
          The Makings of a Great Writer
7th - 12th
Kirsten Megaro
The Makings of a Great Writer
7th - 12th
Kirsten Megaro
Fellowship Hall
Study
Kindergarten - 12th
    Odyssey of the Mind
3rd - 6th
Diane Vence
Odyssey of the Mind
3rd - 6th
Diane Vence
   

Lunch (11:15 - 12:00 PM)

Nursery (0-2 yrs)
Fellowship Hall (lunch)
Lunch
Nursery - 12th

Third Hour (12:05 - 1:00 PM)

Nursery (0-2 yrs) PreK (3-4 yrs) K-1st (5-6 yrs) 2nd-3rd (7-8 yrs) 4th-6th (9-11 yrs) 7th-8th (12-13 yrs) 9th-12th (14-17 yrs)
Library
Study
Kindergarten - 12th
           
Nursery
Nursery/Movie Time
Nursery - Pre-School
           
Classroom A
    The ABC's of Handling Money God's Way - First Semester
1st - 3rd
Tammy Danitz
The ABC's of Handling Money God's Way - One Semester
1st - 3rd
Tammy Danitz
     
Classroom B
    Caldecott Winners
Kindergarten - 2nd
Jill Granholm
Caldecott Winners
Kindergarten - 2nd
Jill Granholm
     
Classroom #10
            Algebra 2
9th - 12th
Kate Wood
Classroom #12
        Godly Girls
5th - 8th
Julie Brown
Godly Girls
5th - 8th
Julie Brown
 
Classroom #14
      Art and Art History
3rd - 4th
Diane Naugle
Art and Art History
3rd - 4th
Diane Naugle
   
Classroom #15
  Follow the Leader
Pre-School - Kindergarten
Kirsten Megaro
Follow the Leader
Pre-School - Kindergarten
Kirsten Megaro
       
Classroom #16/17
      LEGO Robotics
2nd - 5th
Jessica Locke
LEGO Robotics
2nd - 5th
Jessica Locke
   
Classroom #19
            World Geography in Christian Perspective
9th - 12th
Dijana Trkulja
Fellowship Hall
          Odyssey of the Mind
7th - 12th
Diane Vence
Odyssey of the Mind
7th - 12th
Diane Vence
Kitchen (2nd Semester)
    Kitchen Fun - Second Semester
1st - 3rd
Tammy Danitz
Kitchen Fun - Second Semester
1st - 3rd
Tammy Danitz
     

Fourth Hour (1:05 - 2:00 PM)

Nursery (0-2 yrs) PreK (3-4 yrs) K-1st (5-6 yrs) 2nd-3rd (7-8 yrs) 4th-6th (9-11 yrs) 7th-8th (12-13 yrs) 9th-12th (14-17 yrs)
Library
Study
Kindergarten - 12th
           
Nursery
Nursery/Movie Time
Nursery - Pre-School
           
Classroom A
           
Classroom B
    Jesus Storybook Bible
Kindergarten - 2nd
Joelle Salvigsen, Susan Runnion
Jesus Storybook Bible
Kindergarten - 2nd
Joelle Salvigsen, Susan Runnion
     
Classroom #10
      Writing Tales I
3rd - 5th
Charlie Fischer
Writing Tales I
3rd - 5th
Charlie Fischer
   
Classroom #12
    Elementary Spanish
1st - 3rd
Michelle Scrivens
Elementary Spanish
1st - 3rd
Michelle Scrivens
     
Classroom #14
      Laura Ingalls Wilder Novel Study
2nd - 6th
Lorraine Negron, Heather Kohler, Kelly Bunk
Laura Ingalls Wilder Novel Study
2nd - 6th
Lorraine Negron, Heather Kohler, Kelly Bunk
   
Classroom #15
        Heroes of the Faith
4th - 6th
Barbara Alstede
   
Classroom #16/17
  Little Kids Play and Learn
Nursery - Pre-School
Kirsten Megaro, Kate VanDerPloog
         
Classroom #19
          Yearbook Club
7th - 12th
Julie Brown, Tammy Danitz
Yearbook Club
7th - 12th
Julie Brown, Tammy Danitz
Fellowship Hall
          Musical Theater
7th - 12th
Susan Hagan
Musical Theater
7th - 12th
Susan Hagan

TLC Co-op Fee

Nursery (0-2 yrs)
TLC Co-op Membership Fee
CO-OP REGISTRATION FEE - MUST ADD ONE PER FAMILY
Period:  | Instructor:  | Grade/Age:  | Status: