Class Registration
SCHC 2024 - 2025
Block A 9:15-10:10 | Block B 10:15-11:10 | Lunch 11:45-12:30 | Block C 12:30 -1:25 | Block D 1:30 - 2:25 | |
---|---|---|---|---|---|
High School |
A: Precalculus
9th - 12th
Christina Howell
|
B: American Government & Economics
9th - 12th
Christina Howell
|
C: Physics
9th - 12th
Erik Lilja
|
D: Chemistry
9th - 12th
Erik Lilja
|
|
High School |
A: Intro To Psychology
9th - 12th
Rebecca Corbett
|
B: 20th Century World History
9th - 12th
Karen Contreras
|
C: British Literature: Jane Austen
9th - 12th
Lena Bensen
|
D: Acting Class
8th - 12th
Rebekah Stevenson
|
|
High School |
A: Rhetoric: The Art of Good Godly Communication
9th - 12th
Michael Kloss
|
B: Worship Band
7th - 12th
Scott Bensen
|
C: ART 1
6th - 12th ; 0 y/o
Rebecca Mangin
|
D: Spanish 1A ~ EspaƱol 1A
7th - 12th
Rigo Tovilla
|
|
High School |
A: Coffee Bar
9th - 12th ; 0 y/o
Kelly Anderson
|
B: Coffee Bar
9th - 12th
Kelly Anderson
|
LUNCH - Coffee Bar
9th - 12th
Kelly Anderson
|
C: Coffee Bar
9th - 12th
Kelly Anderson
|
D: Coffee Bar
9th - 12th
Kelly Anderson
|
Middle School |
A: Wingfeather Literature
6th - 8th
Jered Leslie
|
B: History of the Middle Ages
6th - 8th
John Mark Bensen
|
C: Writing Fun for Middle Schoolers
6th - 8th ; 0 y/o
Jessica McFarland
|
D: Physics by Inquiry
6th - 9th
Elaine Park
|
|
Middle School |
A: Intro to Coding
6th - 8th
Dexter Lesaca
|
B:Great American Artists
6th - 8th ; 0 y/o
Nikki Lee
|
C: Jiu Jitsu
6th - 12th ; 0 y/o
Joel Meyer, Jered Leslie
|
D: Founding Fathers
6th - 8th
Tami White
|
|
Middle School |
A: Nursery Helper
6th - 8th
|
B: Nursery Helper -
6th - 8th
|
C: Nursery Helper
6th - 8th
|
D: Nursery Helper
6th - 8th
|
|
Upper Elementary |
A: Cursive and Correspondence
3rd - 5th
Mary Moskowitz
|
B: Missionary Biographies: God's Heart for the World
3rd - 5th ; 0 y/o
Rebecca Mangin
|
C: Intro to Poetry
3rd - 5th
Breanne Shiplett
|
D: Ancient Civilizations
3rd - 5th
Melisa Schmidt
|
|
Upper Elementary |
A: Books and Parties
3rd - 5th
Michelle Kearney
|
B: Creativity Unleashed
3rd - 5th
Vivian Stanton
|
C: Caring for Pets
3rd - 5th
Traci Coker
|
D: Nature Club
3rd - 5th ; 0 y/o
Heidi Olson
|
|
Upper Elementary |
A: Health: The Human Body And Mind
3rd - 5th
Anna Hulen
|
B: Bible Memory
3rd - 5th
Julianne Rogers
|
C: Indoor Games
3rd - 5th
Rebecca Antoncich
|
D: Art With a Purpose
3rd - 5th
Crystal Grubb
|
|
Lower Elementary |
A: Growing in Grammar
1st - 3rd ; 0 y/o
Heidi Olson
|
B: Bible Lessons and Activities!
Kindergarten - 2nd
Breanne Shiplett
|
C: Around the World with Picture Books
Kindergarten - 2nd
Charissa Lundy
|
D: Art
Kindergarten - 2nd
Michelle Buckingham
|
|
Lower Elementary |
A: Circle Time FUN!
Kindergarten - 2nd
Rebecca Antoncich
|
B: Wiggle Time
Kindergarten - 2nd
Colleen Maloney-Roach
|
C: Sparks and Stars Science
Kindergarten - 2nd
Anna Hulen
|
D: Asia - Social Studies
Kindergarten - 2nd
Nicole Hozan
|
SCHC 2023/2024
Block A 9:15-10:10 | Block B 10:15-11:10 | Lunch 11:45-12:30 | Block C 12:30 -1:25 | Block D 1:30 - 2:25 | |
---|---|---|---|---|---|
High School |
A - Christianity, Culture and Current Events
9th - 12th
Molly Lilja, Tami White
|
C - Public Speaking
9th - 12th
Christina Howell, Sara Ribeiro
|
D - Advanced Biology: Human Anatomy and Physiology
10th - 12th
Erik Lilja, Allison Gossett
|
||
High School |
A - Geometry
9th - 12th
Christina Howell, Sara Ribeiro
|
B - Logic
9th - 12th
Jered Leslie
|
C - Biology
8th - 12th
Erik Lilja, Allison Gossett
|
D - Geography Through World Capitals
9th - 12th
Lena Bensen
|
|
High School |
A - Coffee Bar
9th - 12th
Kelly Anderson
|
B - Coffee Bar
9th - 12th
Kelly Anderson
|
Lunch - Coffee Bar
9th - 12th
Kelly Anderson
|
C - Coffee Bar
9th - 12th
Kelly Anderson
|
D - Coffee Bar
9th - 12th
Kelly Anderson
|
Middle School |
A - Applied Engineering: Studies of God's Design in Nature
6th - 8th
Dexter Lesaca
|
B - Worship Band
7th - 12th
Scott Bensen
|
C - Informal Logic
6th - 8th
Michelle Buckingham
|
D - The Grammar of Poetry
6th - 9th
Elaine Park
|
|
Middle School |
A - Entrepreneur 101
6th - 8th
Rebecca Corbett
|
B - Tuttle Twins
5th - 8th
Alexis Broske, Mary Moskowitz
|
C - Sewing through History & Literature
6th - 8th
Crystal Grubb, Anne Marie Kloss
|
D - World Geography
6th - 8th
Leena King
|
|
Middle School |
C - Robotic Lego
5th - 8th
Jessica McFarland
|
||||
Upper Elementary |
B - Brave Writers - Emerging Writers
3rd - 6th
Arielle Swanson
|
||||
Upper Elementary |
A - Books and Parties
3rd - 5th
Michelle Kearney
|
B - Bible Skits
3rd - 6th
Julianne Rogers
|
C - Animation
3rd - 6th
Alexis Broske
|
D - Salmon Club
3rd - 5th
Tami White
|
|
Upper Elementary |
A - Art
3rd - 5th
Michelle Buckingham
|
B - US Geography
2nd - 5th ; 0 y/o
Traci Coker
|
C - Farming & Food
3rd - 5th
Melisa Schmidt
|
D - Choir
3rd - 5th
Anna Hulen
|
|
Lower Elementary |
A - Discover, Explore and Celebrate through Literature
Kindergarten - 3rd ; 7 y/o
Rebecca Mangin
|
B - All About Mammals and Birds
1st - 3rd ; 6 y/o - 9 y/o
Anna Hulen
|
C - Good & Beautiful Science
Kindergarten - 2nd
Nicole Hozan
|
D - Not Your Grandma's Grammar
Kindergarten - 2nd ; 5 y/o - 7 y/o
Heidi Olson
|
|
Lower Elementary |
A - People In Your Neighborhood
Kindergarten - 2nd ; 5 y/o - 7 y/o
Nikki Lee
|
B - Number Sense
Kindergarten - 2nd ; 5 y/o - 7 y/o
Heidi Olson
|
C - Beginner Arts & Crafts
Kindergarten - 2nd
Breanne Shiplett
|
D - Afternoon Storytime
Pre-Kindergarten
Terra Ausburn
|
|
Lower Elementary |
B - Wiggle Time
Kindergarten - 2nd ; 0 y/o
kelly parker
|