Untitled Header Image Untitled Header Image
 
FILTERS: Add Filter No Filters Applied

Class Registration

Matrix

1st Period 2nd Period 3rd Period 4th Period
001
ALL CLASSES CLOSED
email abbey122373@yahoo.com
WITH ANY CHANGES
 
1
Co-Op Class Registration Dates
     
100
Co-Op Semester Fee
     
Nursery
Nursery
Nursery
Isabell Hall
Nursery
Nursery
Isabell Hall
Nursery
Nursery
Elizabeth Kyker
 
110
Pre-K
Pre-School
Kelley Roberts
Pre-K
Pre-School
Amanda Bullock
Pre-K
Pre-School
Jennifer Henry
Kidz Timez
Pre-School - 2nd
Kristy Dick
111
Kindergarten
Kindergarten
Rachel Waddell
Kindergarten
Kindergarten
Kristy Dick
Kindergarten
Kindergarten
Rhonda Gann
Intro to Coding
6th - 9th
Russ Girton
114
Wild Kratts
1st - 3rd
Holly Lamons
Magic School Bus Science II
1st - 3rd
Kelley Roberts
Destination Imagination
1st - 3rd
Nicole Moore
Girl's Club
3rd - 5th
Betty Ann Foulks
115
Math Facts
1st - 2nd
Tosha Moody
Health and Safety
1st - 3rd
Kristin Girton
Lego Math I
1st - 2nd
Tosha Moody
Accounting II / Business Math
7th - 12th
Kimberly Reaves
116
Art 1-3
1st - 3rd
Tara Moore
Lego Math II
3rd - 4th
Kim Clark
Homegrown Science
1st - 4th
Rachel Waddell
Sewing Class
4th - 12th
Teresa Bullington, Cheryl Gibbs
120
Grammar 4th - 6th
4th - 6th
Heather Williams
Geography Bee 3-8
3rd - 8th
Kymberly Boschee
Snapshots
3rd - 6th
Holly Lamons
Yearbook
9th - 12th
Tara Moore
121
Life Science Middle School
5th - 7th
Karen Hightower
Choir
3rd - 9th
Doris Reed
Tennessee History
4th - 6th
Aliceson Bales
Craft for the Seasons
5th - 8th
Sue Speakman
211
Art 4 - 6
4th - 6th
Kim Clark
Notgrass Civics Class
6th - 8th
Melody Farrell
Life Science Middle School
5th - 8th
Karen Hightower
Lego Club
3rd - 8th
Amanda Bullock
213
Apologia Anatomy
11th - 12th
Meredith Shrader
ACT Prep
10th - 12th
Kelley Holter
Advanced Art
9th - 12th
Julie Doolittle
Lego Robotics
4th - 8th
Steve Tipton
215
Apologia Marine Biology
9th - 12th
Jodi Kriebel
English II/III/IV British Literature
10th - 12th
Catherine McCoy
Economics
9th - 12th
Amy Harris
Advanced Art
9th - 12th
Julie Doolittle
216
Intro to Communication
7th - 9th
Kelley Holter
Inventions & Inventors
4th - 7th
Teresa Bullington
Latin - First Form
6th - 12th
Eddie Kotynski
Pre-Algebra
7th - 8th
John Williamson
218
Apologia General Science
7th - 8th
Alicia Gourley
Literature & Writing I
4th - 6th
Heather Williams
Critical Thinking
7th - 12th
Cheryl Gibbs
Algebra II
10th - 12th
Shannon Brewer
219
Apologia Physical Science
8th - 9th
Robert Hammett
Literature & Writing II
6th - 8th
Cheryl Gibbs
Personal Finance
9th - 12th
Ken Brewer
Algebra I
8th - 10th
Robert Hammett
221
Apologia Biology
9th - 12th
Tracie Wallace
WriteShop I
7th - 8th
Sandy Vallie
WriteShop II
8th - 9th
Becky Johnson
Geometry
10th - 12th
Tammy Bowlin
228
Apologia Chemistry
10th - 12th
Robin Tipton
English I / II
9th - 12th
Becky Johnson
American History
9th - 12th
Frank Cox
Acting/Musical Theatre
Amy Durand
GYM
PE Elementary Kids
3rd - 6th
Wendi Kitsteiner
PE - PeeWee 1st - 4th
1st - 4th
Carter DelSorbo
PE Middle School
6th - 8th
Wendi Kitsteiner
Adventure Time in the Gym
3rd - 9th
Frank Cox
Kitchen
  Intro to Catering 6th - 9th
6th - 9th
Anne Gorman
Catering
9th - 12th
Anne Gorman