Untitled Header Image Member Resources Homeschool Community Co-op Calendar of Field Trips and Events Burleson Area Homeschool Community Burleson Area Homeschool Community
 

Class Registration


Fall 2022 Morning Classes

Multi-Grade: Option 1 Multi-Grade: Option 2 Middle School Middle/High School High School
Morning 9:00-11:00 AM
Musical Theater
1st - 12th
Elisha Rosenkranz
Multimedia Art Class
2nd - 12th
Kim Smith
Scholé Middle School
7th - 8th
Melissa Neece
Morning 10:00- 11:00 AM
Physical Science Lab
6th - 9th
Kristen Mercer
Biology Lab
7th - 10th
Brenda Bochar
Physics Lab
11th - 12th
John Giusti, Charlotte Ray

Fall 2022 Lunch Clubs

Special Interest Clubs MS/HS Academic Clubs MS/HS Academic Clubs 2
Lunch Clubs: 1st Week of Month
Cubing/Chess Club
1st - 12th
Sheha Joyner, Titus Barget
Robotics Club
7th - 12th
Charlotte Ray
Lunch Clubs: 2nd Week of Month
Video Gaming Club
1st - 12th
Trena Shenk
National Home School Honor Society
9th - 12th
Charlotte Ray
Future Health Professionals Club
9th - 12th
Aimee Barget
Lunch Clubs: 3rd Week of Month
Dungeons & Dragons Club
1st - 12th
Todd Matson, Michael Rosenkranz
Astronomy Club
9th - 12th
Charlotte Ray
Lunch Clubs: Last Week of Month
Pokemon Club
1st - 12th
Todd Matson, Apollos Barget
National Student Council
7th - 12th
Charlotte Ray

Fall 2022 Afternoon Elem

Nursery: Infants & Toddlers Preschool: Ages 2-3 PreK: Ages 4-5 Kinder/1st Littles: Option 1 Littles: Option 2 Lower Elementary Multi Elementary 1 Multi Elementary 2 Mid Elementary: Option 1
Afternoon: 12-3pm
Nursery
Nursery ; 0 y/o - 1 y/o
Afternoon: 12:00-12:55
Preschool Hr1
Pre-School ; 2 y/o - 3 y/o
Jennifer Nolt, Tammy Freshwater
PreK Hr1
Pre-Kindergarten ; 4 y/o - 5 y/o
Krista Evans, Maria Van Daele
Little Readers Story & Activity Time
Kindergarten - 1st ; 5 y/o - 7 y/o
Emily Sabatka, Janet Giusti
PE for Littles
Pre-School - 1st ; 3 y/o - 6 y/o
Trena Shenk, Maggie Vandever
The Human Body
1st - 3rd
Christina Morgan
Elementary Math Games and Tutoring
1st - 6th
Lisha Flaniken
Apologia Flying Creatures
1st - 6th
Kristen Mercer
Letter Writing
2nd - 4th
Sarah Tjarks
Afternoon: 1:00-1:55
Preschool Hr2
Pre-School ; 2 y/o - 3 y/o
Jennifer Nolt, Tammy Freshwater
PreK Hr2
Pre-Kindergarten ; 4 y/o - 5 y/o
Krista Evans, Maria Van Daele
Snack & Play/ Little Explorers
Kindergarten - 1st ; 5 y/o - 7 y/o
Emily Sabatka, Janet Giusti
Ballet for Littles 1-1:30
Pre-Kindergarten - 3rd
Leah Ray, Charlotte Ray
Fundamental Tumbling 1:30-2:00
Kindergarten - 3rd ; 5 y/o - 8 y/o
Zerai Harris
Elementary Social Studies
1st - 3rd
Sheha Joyner, Trena Shenk
First LEGO League Explore
1st - 5th ; 6 y/o - 10 y/o
Ruba Patterson, Amanda Hudson, Amanda Quintanilla
Minecraft Team Building
2nd - 6th
Michelle Matson
Afternoon: 2:00-2:55
Preschool Hr3
Pre-School ; 2 y/o - 3 y/o
Jennifer Nolt, Tammy Freshwater
PreK Hr3
Pre-Kindergarten ; 4 y/o - 5 y/o
Krista Evans, Maria Van Daele
Learning Through Games
Kindergarten - 1st ; 5 y/o - 7 y/o
Janet Giusti, Emily Sabatka
Martial Arts for Littles 2:00-2:30
3 y/o - 7 y/o
Caity Schmidt
Social Snack Class (Social Skills)
Kindergarten - 3rd
Taunja Fisher
Who Was? Biography History
Kindergarten - 6th
Kristen Mercer
Community Gardening
Kindergarten - 12th
Nicole Stidham
Project Based Learning - Geometrocity
3rd - 6th
Lyndsay Williams, Madeleine Braden

Fall 2022 Afternoon MS/HS

Upper Elem/Middle School Multi-Grade: Option 1 Multi-Grade: Option 2 Middle School Middle/High School Middle/High School Option 2 Middle/High School Option 3 High School: Option 1 High School: Option 2
Afternoon: 12:00-12:55
Boffer Sword Building and Battles
4th - 8th
Ezra Barget, Samuel Barget
Beginning/ Intermediate Tumbling
4th - 12th
Zerai Harris
Crochet for Beginners
4th - 12th
Danielle Morphew
LEGO Challenge
6th - 8th
Co-Teacher Needed
Apothecary Apprentice
5th - 12th
Hadassah Avarana
Theater Tech/Costuming
7th - 12th
Brent Rosenkranz, Kary Wood
Yearbook
7th - 12th
Taunja Fisher
Culinary Basics 12:00-2:00
9th - 12th
Tracie Newberry
Intro to Computer Science
9th - 12th
Todd Matson
Afternoon: 1:00-1:55
Race Around the World in 80 Days
4th - 8th
Nicole Stidham
Ballet
2nd - 12th
Leah Ray, Charlotte Ray
Sewing
3rd - 12th
Kary Wood
Future City
6th - 8th
Aimee Barget
Board & Card Games
4th - 12th
Lyndsay Williams, Janelle Lowrance
Intro to Shakespeare
6th - 12th
Kristen Mercer
Psychology
7th - 12th
Kim Smith
Teen Fitness
8th - 12th
Zerai Harris
Adulting 101
9th - 12th
Matt Flaniken
Afternoon: 2:00-2:55
Home Ec for Everyone
4th - 8th
Tracy Valerio
Martial Arts
7 y/o - 17 y/o
Elisha Rosenkranz
Harry Potter Book Club
4th - 12th
Sarah Tjarks
Preparation for High School Writing
6th - 9th
Aimee Barget
Hip Hop Dance
4th - 12th
Harlow Harris, Zerai Harris
Junior High/ High School Math Tutoring
7th - 12th
Lisha Flaniken
Photography
8th - 12th
Lindsey Hanks
Creative Writing
9th - 12th
Michelle Matson
Model UN
8th - 12th
Charlotte Ray

Other Classes

Playground 1-1:30
Playground 1:30-1:55
Playground 2:30-2:55