Class Registration
2023 - 2024 Nursery - 3's
8:45 - 9:00 | 9:00 - 9:25 | Block 1: 9:30 - 10:25 | Block 2: 10:30 - 11:25 | Block 3: 11:30 - 12:25 | 12:30 - 12:40 | |
---|---|---|---|---|---|---|
Nursery (0-2 year olds) |
Drop Off in Classroom
|
Tender, Loving Care
Kristin Dickerman
|
Tender, Loving Care
Kristin Dickerman
|
Tender, Loving Care
Kristin Dickerman
|
Tender, Loving Care
Kristin Dickerman
|
Pick up from Classroom
|
Preschool (3 year olds) |
Drop Off in Classroom
|
Free Play
|
Music & Movement
Kyrie Becker
|
Story & Snack
June Rohrer
|
Free Play
June Rohrer
|
Pick up from Classroom
|
2023-2024 Pre-K & Kindergarten
8:45 - 9:00 | 9:00 - 9:25 | 9:30 - 9:55 | 10:00 - 10:25 | 10:30 - 10:55 | 11:00 - 11:25 | 11:30 - 11:55 | 12:00 - 12:25 | 12:30 - 12:40 | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Pre-K (4 year olds) |
Drop Off in Theater
|
Morning Worship
|
Gym/Outdoor Time
|
Story & Snack
|
Music & Movement
Kyrie Becker
|
Free Play
|
Craft
|
Activity
|
Pick up from Theater
|
Kindergarten (5 year olds) |
Drop Off in Theater
|
Morning Worship
|
Story & Snack
|
Craft
|
Activity
|
Gym/Outdoor Time
|
Music & Movement
Kyrie Becker
|
Free Play
|
Pick up from Theater
|
2023 - 2024 Primary
8:45 - 9:00 | 9:00 - 9:25 | Block 1: 9:30 - 10:25 | Block 2: 10:30 - 11:25 | Block 3A: 11:30 - 11:55 | Block 3B: 12:00 - 12:25 | 12:30 - 12:40 | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1st Grade |
Drop Off in Theater
|
Morning Worship
|
Music with Singing
Liesel Davidson
|
Art (1st Grade)
Jaime Redcay, Shandra Davis
|
Free Play
|
Sign Language (1st Grade)
Connie Weaver
|
Pick up from Theater
|
2nd Grade |
Drop Off in Theater
|
Morning Worship
|
Art (2nd Grade)
Jaime Redcay
|
Music with Recorder
Liesel Davidson
|
Sign Language (2nd Grade)
Connie Weaver
|
Free Play
|
Pick up from Theater
|
2023 - 2024 Elementary
8:45 - 9:00 | 9:00 - 9:25 | Block 1: 9:30 - 10:25 | Block 2: 10:30 - 11:25 | Block 3: 11:30 - 12:25 | 12:30 - 12:40 | |
---|---|---|---|---|---|---|
3rd Grade |
Drop Off in Theater
|
Morning Worship
|
Learning the USA Through Literature
Lisa Shirk
|
Choose One Elective Below:
|
Handicrafts
3rd
Angela Dunlap
|
Pick up from Theater
|
- Elective A |
Art - Elementary
3rd - 4th
Amber Mellott
|
|||||
- Elective B |
Physical Education
3rd - 4th
Melissa Groff
|
|||||
- Elective C |
Sign Language (3rd & 4th)
3rd - 4th
Connie Weaver
|
|||||
4th Grade |
Drop Off in Theater
|
Morning Worship
|
Science Lab
April Horst
|
Choose One Elective Below:
|
PA History
Melanie Ambrose
|
Pick up from Theater
|
- Elective A |
Art - Elementary
3rd - 4th
Amber Mellott
|
|||||
- Elective B |
Physical Education
3rd - 4th
Melissa Groff
|
|||||
- Elective C |
Sign Language (3rd & 4th)
3rd - 4th
Connie Weaver
|
2023 - 2024 Middle School
8:45 - 9:00 | 9:00 - 9:25 | Block 1: 9:30 - 10:25 | Block 2: 10:30 - 11:25 | Block 3: 11:30 - 12:25 | 12:30 - 12:40 | |
---|---|---|---|---|---|---|
Middle School A (5-6) |
Start Gathering in Youth Room
|
Morning Worship
|
Apologetics & Missions (5th & 6th)
Rebekah Robinson
|
Literature (5th & 6th)
Renee Kirkpatrick
|
Choose One Elective Below:
|
Dismissal
|
- Elective A |
Art (Middle School)
5th - 8th
Kay Gilanyi
|
|||||
- Elective B |
French
5th - 8th
Cynthia Mante
|
|||||
- Elective C |
Lawn Games
5th - 8th
Melissa Groff
|
|||||
- Elective D |
Sewing (Middle School)
5th - 8th
Leah Hokenbrough
|
|||||
Middle School B (7-8) |
Start Gathering in Youth Room
|
Morning Worship
|
Literature (7th & 8th)
Renee Kirkpatrick
|
Apologetics & Missions (7th & 8th)
Rebekah Robinson
|
Choose One Elective Below:
|
Dismissal
|
- Elective A |
Art (Middle School)
5th - 8th
Kay Gilanyi
|
|||||
- Elective B |
French
5th - 8th
Cynthia Mante
|
|||||
- Elective C |
Lawn Games
5th - 8th
Melissa Groff
|
|||||
- Elective D |
Sewing (Middle School)
5th - 8th
Leah Hokenbrough
|
2023 - 2024 High School
8:45 - 9:00 | 9:00 - 9:25 | Block 1: 9:30 - 10:25 | Block 2: 10:30 - 11:25 | Block 3: 11:30 - 12:25 | 12:30 - 12:55 | Block 4: 1:00 - 2:00 | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
High School (9-12) |
Start Gathering in Youth Room
|
Morning Worship
|
Choose One Elective Below:
|
Bible Theology
Ric Rosati
|
Psychology
Debra Fileta
|
Lunch
|
Personal Finance
Jennifer Clough
|
- Elective A |
Graphic Design
9th - 12th
Shandra Davis
|
||||||
- Elective B |
Sewing (High School)
9th - 12th
Leah Hokenbrough
|
Other Classes
Kindergarten
Kindergarten
Josie Brown, Sarah Patches, Heather Ruby
|
Pre-K
Pre-Kindergarten
Courtney Rittenour, Brittany Acri, Linda Chamberland
|
Preschool
Pre-School
Kyrie Becker, Abigail DuBoe, S. Mariela Millet-Hostetter
|