Class Registration


Consortium Core 2022-2023

9:00-9:55 AM 10:00-10:55 AM 11:00-11:55 AM 12:00-12:55 PM 1:00-1:55 PM 2:00-2:55 PM
N
C-Nursery 1
Nursery
TBD , ETC Assistant
C-Nursery 2
Nursery ; 0 y/o - 3 y/o
TBD , ETC Assistant
C-Nursery 4
Nursery ; 0 y/o - 3 y/o
TBD , ETC Assistant
C-Nursery 5
Nursery ; 0 y/o - 3 y/o
TBD , ETC Assistant
C-Nursery 6
Nursery ; 0 y/o - 3 y/o
TBD , ETC Assistant
PreK-3
C-Discovering God's Word from A to Z - PK3
Pre-Kindergarten
Amy Morrison, ETC Assistant
C-Discovering Numbers
Pre-Kindergarten
Amy Morrison, ETC Assistant
C-Discovering Letters PK3
Pre-Kindergarten
Jessilyn Gamble, ETC Assistant
C-Discovering Fine Arts PK3
Pre-Kindergarten
Stephanie Leas
C-Discovering Our World
Pre-Kindergarten
Julie Alexander, ETC Assistant
PreK-4
C-Exploring God's Word PK4
Pre-Kindergarten
Amy Morrison, ETC Assistant
C-Exploring Numbers PK4
Pre-Kindergarten
Amy Morrison, ETC Assistant
C-Exploring Language Before We Read PK4
Pre-Kindergarten
Jessilyn Gamble, ETC Assistant
C-Exploring Fine Arts PK4
Pre-Kindergarten
Stephanie Leas
C-Exploring Our World PK4
Pre-Kindergarten
Julie Alexander, ETC Assistant
K
C-Learning about God and His Word
Kindergarten
Jessilyn Gamble, ETC Assistant
C-Learning Mathematical Concepts
Kindergarten
Stephanie Leas, ETC Assistant
C-ELA- Getting Ready to Read
Kindergarten
Kelsey Phillips
C-Learning about Famous Artists and Composers
Kindergarten
Kelsey Phillips
C-Learning About Our World
Kindergarten
Jessilyn Gamble, ETC Assistant
LG1
C-Bible Fundamentals-LG1
1st
Nicole Ketner, ETC Assistant
C-Math Fundamentals-LG1
1st
Lori Brinson, ETC Assistant
C-Fundamentals of Writing & Language - LG1
1st
Debby Herring, Betsy Yu, ETC Assistant
C-Fundamentals of Reading - LG1
1st
Debby Herring, ETC Assistant
C-Fundamentals of Science (T)/ American History Pt.2 (R) - LG1
1st
Caitlin Udell, Heidi Kuhn, ETC Assistant
LG2
C-Bible Fundamentals-LG2
2nd
Nicole Ketner, ETC Assistant
C-Fundamentals of Science(T) & American History Pt.2 (R) - LG2
2nd
Caitlin Udell, Heidi Kuhn, ETC Assistant
C-Math Fundamentals-LG2
2nd
Lori Brinson, ETC Assistant
C-Fundamentals of Reading - LG2
2nd
Debby Herring, ETC Assistant
C-Fundamentals of Writing & Language - LG2
2nd
Debby Herring, Betsy Yu, ETC Assistant
MG3
C-Essentials of Writing & Language- MG3
3rd
Debby Herring, Deana Williams, ETC Assistant
C-Essentials of Reading - MG3
3rd
Debby Herring, Deana Williams, ETC Assistant
C-Essentials of Science(T) & American History Pt.2 (R) - MG3
3rd
Caitlin Udell, Lauren Mincy, ETC Assistant
C-Essentials of God's Word-MG3
3rd
Nicole Ketner, ETC Assistant
C-Math Essentials - MG3
3rd
Jordyn Lessenberry, ETC Assistant
MG4
C-Essentials of Writing & Language- MG4
4th
Debby Herring, ETC Assistant
C-Essentials of Reading - MG4
4th
Debby Herring, ETC Assistant
C-Math Essentials - MG4
4th
Lori Brinson, ETC Assistant
C-Essentials of God's Word-MG4
4th
Nicole Ketner, ETC Assistant
C-Essentials of Science(T) & American History Pt.2 (R) - MG4
4th
Caitlin Udell, Lauren Mincy, ETC Assistant
Lunch
C-Lunch A**Required sign up if on campus**
Kindergarten - 4th
Nicol Day, ETC Assistant
C-Lunch B**Required sign up if on campus**
5th - 8th
Nicol Day, ETC Assistant
C-Lunch C**Required sign up if on campus**
9th - 12th
Nicol Day, ETC Assistant
UG5
C-Principles of Chemistry & Physics UG5 (Tuesdays 9:00-10:55)
5th
Kaleb Lathrom, ETC Assistant
C-American History part 2 - UG5 (Thursdays 9:00-10:55)
5th
Kelley Easley, ETC Assistant
C-Principles of the English Language -UG5
5th
Angie Tennant, ETC Assistant
C-Principles of Mathematics - UG5
5th
Julie Nichols, ETC Assistant
C-Principles of God's Word UG5
5th
Shannon Lane, ETC Assistant
UG6
C-Principles of American History part 2 - UG6 (Tuesday 9:00-10:55)
6th
Kelley Easley, ETC Assistant
C-Principles of Chemistry & Physics UG6 (Thursday 9:00-10:55)
6th
Kaleb Lathrom, ETC Assistant
C-Principles of Mathematics - UG6
6th
Kaleb Lathrom, ETC Assistant
C-Principles of God's Word UG6
6th
Julie Alexander, ETC Assistant
C-Principles of the English Language -UG6
6th
Kelley Easley, ETC Assistant
D7
C-Fluency in Pre-Algebraic Mathematics D7
7th
Julie Nichols, ETC Assistant
C-Fluency in Life Science-D7 (Tuesday 10:00-11:55)
7th
Alice Fankhauser, ETC Assistant
C-Fluency in History D7 (Thursday 10:00-11:55)
7th
Lauren Mincy, ETC Assistant
C-Cultivating a Biblical Worldview-D7
7th
Shannon Lane, ETC Assistant
C-Fluency in English Language Arts-D7
7th
Angie Tennant, ETC Assistant
D8
C-Consumer Math D8
8th
Maria Aguirre, ETC Assistant
C-Fluency in History D8 (Tuesday 10:00-11:55)
8th
Maria Aguirre, ETC Assistant
C-Fluency in Physical Science-D8 (Thursday 10:00-11:55)
8th
Alice Fankhauser, ETC Assistant
C-Fluency in English Language Arts-D8
8th
Angie Tennant, ETC Assistant
C-Cultivating a Biblical Worldview-D8
8th
Terry Simmons, Jr
R9
C-Algebra 1
9th
Adam Parker, ETC Assistant
C-Biology w/Lab (Thursday 10:00-11:55)
9th - 12th
Bailey McGee, ETC Assistant
C-Modern World History - R9 (Tuesday 10:00-11:55)
9th - 10th ; 18 y/o
Steve Carr, ETC Assistant
C-Intro to Literary Analysis and Composition-R9
9th
Kelly Peterson, ETC Assistant
C-Our Common Faith Experience- R9
9th
Tammy Gamble, Various
R10
C-World Literature & Composition
10th
Kelly Peterson, ETC Assistant
C-Chemistry w/Lab (Thursday 10:00-11:55)
10th - 12th
Adam Parker, ETC Assistant
C-Modern World History - R10 (Tuesday 10:00-11:55)
10th
Steve Carr, ETC Assistant
C-High School Geometry
10th - 12th
Grant Lathrom, ETC Assistant
C-Our Common Faith Experience - R10
10th
Tammy Gamble, Various
M11-12
C-Psychology: A Christian Perspective
11th - 12th
Amy Morrison, ETC Assistant
C-American Literature & Composition (Tuesday 10:00-11:55)
11th - 12th
Kelly Peterson, ETC Assistant
C-Computer Science (Thursday 10:00-11:55)
10th - 12th
Grant Lathrom, ETC Assistant
C-Human Anatomy & Physiology w/Lab
11th - 12th
Bailey McGee, ETC Assistant
C-Our Common Faith Experience - R11-12
11th - 12th
Tammy Gamble, Various
SH
C-Study Hall-1st Hour
5th - 12th
TBD , ETC Assistant
C-Study Hall-2nd Hour
5th - 12th
TBD , ETC Assistant
C-Study Hall-3rd Hour
5th - 12th
TBD , ETC Assistant
C-Study Hall-4th Hour
5th - 12th
TBD , ETC Assistant
C-Study Hall-5th Hour
8th
TBD , ETC Assistant
C-Study Hall-6th Hour
5th - 8th
TBD , ETC Assistant

Consortium Elective- Fall 2022

9:00-9:55 AM 10:00-10:55 AM 11:00-11:55 AM 12:00-12:55 PM 1:00-1:55 PM 2:00-2:55 PM
N
E-Nursery 1
Nursery ; 0 y/o - 3 y/o
ETC Assistant
E-Nursery 2
Nursery ; 0 y/o - 3 y/o
ETC Assistant
E-Nursery 4
Nursery ; 0 y/o - 3 y/o
ETC Assistant
E-Nursery 5
Nursery ; 0 y/o - 3 y/o
ETC Assistant
E-Nursery 6
Nursery ; 0 y/o - 3 y/o
ETC Assistant
PreK-4
E-Memory Work to Music
Pre-Kindergarten
Jessica Ettestad, ETC Assistant
E-Favorite Children's Classics
Pre-Kindergarten
Jessica Ettestad, ETC Assistant
E-Our Amazing God
Pre-Kindergarten
Jessica Ettestad, ETC Assistant
E-Nature Novice
Pre-Kindergarten
Jessica Ettestad, ETC Assistant
E-Play Pals
Pre-Kindergarten
ETC Assistant
K
E-Creative Constructors
Kindergarten
Victoria Birmingham, ETC Assistant
E-Crafting & Keepsakes
Kindergarten
Victoria Birmingham, ETC Assistant
E-Visual Arts for Little Ones
Kindergarten - 1st
Marteka Landrum, ETC Assistant
E-Picture Literature
Kindergarten - 1st
Marteka Landrum, ETC Assistant
E-Nature's Kids
Kindergarten - 2nd
Lori Brinson, ETC Assistant
KLG
E-Simple Brick-by-Brick Lego Challenge
Kindergarten - 2nd
Nicole Ketner, ETC Assistant
LG
E-Making Make-Believe
Kindergarten - 3rd
Luona Sullivan, ETC Assistant
E-Cheer Squad
1st - 2nd
Trulie Nichols, Julie Nichols, ETC Assistant
E-Music and Movement
Kindergarten - 3rd
Luona Sullivan, ETC Assistant
E-Visual Arts for Children
1st - 3rd
Jenee' Grassle, ETC Assistant
E-Ballet Basics
Kindergarten - 2nd
Esther Seim, ETC Assistant
LMG
E-Historical Figures
1st - 4th
Sarah Maxwell, ETC Assistant
E-Constructing Literature
1st - 4th
Ashley Goodyear, ETC Assistant
E-A Head-Start in STEM
2nd - 4th
Sarah Maxwell, ETC Assistant
E-Ballet Basics & More
1st - 3rd
Esther Seim, ETC Assistant
E-Tiny Tigers' TaeKwonDo
Kindergarten - 2nd
Danny Johnson, ETC Assistant
GE
E-Exploring with Flat Stanley
2nd - 5th
Marteka Landrum, ETC Assistant
E-Living Science Meadow Creatures
2nd - 4th
Kelley Easley, ETC Assistant
E-Visual Arts for Youth
3rd - 4th
Jenee' Grassle, ETC Assistant
E-Operation Christmas Child-GE
2nd - 4th
TBD
E-A Tiny-Bit Bigger Tigers' TaeKwonDo
3rd - 4th
Danny Johnson, ETC Assistant
MG
E-All the STEM
2nd - 5th
Ashley Goodyear, ETC Assistant
E-Sew & Sew
2nd - 5th
Julie Hettel, ETC Assistant
E-LUNCH A
2nd - 4th
Amy Brand, ETC Assistant
E-Brick-by-Brick Lego Challenge
2nd - 5th
Nicole Ketner, ETC Assistant
E-First Computer Skills
4th - 6th
TBD , ETC Assistant
E-Freedom and the Tuttle Twins
3rd - 6th
Nicole Ketner
MUG
E-Beginning Skills in Graphic Design
4th - 6th
Maria Aguirre, ETC Assistant
E-Operation Christmas Child-MUG
3rd - 6th
Marteka Landrum
E-Fallacy Detectives: Developing Skills in Reason and Logic
5th - 8th
Amber Hoskins, ETC Assistant
E-Sew & Sew More
3rd - 4th
Julie Hettel, ETC Assistant
E-The Nifty Fifty - the States in the USA - Part 1
1st - 4th
Trulie Nichols, ETC Assistant
E-Creative Construction
4th - 8th
Lauren Mincy, ETC Assistant
UG
E-Sous Chef Skills
4th - 7th
Anne Astle, ETC Assistant
E-Youth Choir
4th - 9th
Luona Sullivan, ETC Assistant
E-Adventures in Narnia
5th - 8th
Kelley Easley, ETC Assistant
E-LUNCH B
5th - 8th
Amy Brand, ETC Assistant
E-Take the Stage!
4th - 9th
Luona Sullivan, ETC Assistant
E-Functional Computer Skills
4th - 9th
Marteka Landrum, ETC Assistant
D
E-FUN-damentals of Basketball
3rd - 6th
Nicole Redding, ETC Assistant
E-Stop-Action Film Making
6th - 10th
Michelle Johnson, ETC Assistant
E-Artish Gear
5th - 8th
TBD , ETC Assistant
E-Beginning TaeKwonDo
5th - 12th
Danny Johnson, ETC Assistant
E-Confection Creations
6th - 9th
Anne Astle, ETC Assistant
DR
E-Junior High School Teen Fellowship
6th - 8th
TBD , ETC Assistant
E-Meal Planning & Prep
9th - 12th
TBD , ETC Assistant
E-Auto Maintenance Basics
9th - 12th
Nikolas Lathrom, ETC Assistant
E-Introduction to Personal Finance
6th - 8th
Jordyn Lessenberry, ETC Assistant
E-The Skilled Debater
7th - 12th
Michelle Johnson, ETC Assistant
R
E-Ready.-Frame.-Shoot. Photography
8th - 12th
Corrie Childers, ETC Assistant
E-Basketball Skills and Drills for Teens
7th - 12th
Nicole Redding, ETC Assistant
E-Senior High School Teen Fellowship
9th - 12th
TBD , ETC Assistant
E-Simple Economics
9th - 12th
Jack DeSousa, ETC Assistant
E-LUNCH C
9th - 12th
Amy Brand, ETC Assistant
M11-12
E-Foundations in Personal Finance
9th - 12th
Jordyn Lessenberry, ETC Assistant
E-Yearbook-Chronicles of the Consortium
9th - 12th
Corrie Childers, ETC Assistant
E-Heart of Worship
9th - 12th
Nick Birmingham, ETC Assistant
E-Essay Writing
9th - 12th
TBD , ETC Assistant
SH
E-Study Hall-1st Hour
ETC Assistant
E-Study Hall-2nd Hour
ETC Assistant
E-Study Hall-3rd Hour
ETC Assistant
E-Study Hall-4th Hour
ETC Assistant
E-Study Hall-5th Hour
ETC Assistant
E-Study Hall-6th Hour
ETC Assistant

Oak Haven CORE 2022/23

9:00-9:55 AM 10:00-10:55 AM 11:45 AM-12:40 PM 12:45-1:40 PM 1:00-1:55 PM 2:00-2:55 PM
N
SC-Nursery 1
Nursery
Noah Griffin, YWAMer YWAMer
SC-Nursery 2
Nursery ; 0 y/o - 3 y/o
Noah Griffin, YWAMer YWAMer
PreK-4
SC-Exploring Fine Arts PK4
Pre-Kindergarten
Reanna Griffin, Amber Myers
SC-Exploring Our World PK4
Pre-Kindergarten
Reanna Griffin, Amber Myers
SC-Exploring God's Word PK4
Pre-Kindergarten
Reanna Griffin, Amber Myers
SC-Exploring Language Before We Read PK4
Pre-Kindergarten
Amber Myers, Reanna Griffin
SC-Exploring Numbers PK4
Pre-Kindergarten
Amber Myers, Reanna Griffin
KLG
SC-Exploring Fine Arts - KLG
Pre-Kindergarten
Reanna Griffin, Amber Myers
SC-Fundamentals of Astronomy-KLG
Kindergarten - 1st
Amanda Barnett, Marteka Landrum
SC-Learning about God and His Word KLG
Kindergarten - 1st
Marteka Landrum, Amanda Barnett
SC-ELA-Learning to Read - LG1
Kindergarten - 1st
Carol Green, Amanda Barnett
SC-ELA-Learning to Write-LG1
Kindergarten - 1st
Carol Green, Amanda Barnett
SC-Math Fundamentals-KLG
Kindergarten - 1st
Carol Green, YWAMer YWAMer
LMG
SC-Essentials of Mathematics-MG3
2nd - 3rd
Marteka Landrum, YWAMer YWAMer
SC-Essentials of Astronomy
2nd - 3rd
Amanda Barnett, Marteka Landrum
SC-Learning about God and His Word LMG
2nd - 3rd
Marteka Landrum, Amanda Barnett
SC-ELA-Reading to Learn-
2nd - 3rd
Marteka Landrum, YWAMer YWAMer
SC-ELA-Essentials of Writing & Language-LMG
2nd - 3rd
Marteka Landrum, YWAMer YWAMer
MUG
SC-Principles of the History of the Middle Ages
4th - 6th
Julie Weese, Angela Kiehn
SC-Principles of Reading and Literature-MUG
4th - 6th
Julie Weese, Angela Kiehn
SC-Principles of a Biblical Worldview-MUG
4th - 6th
Julie Weese, Kaela Reed
SC-ELA-Essentials of Writing & Language
4th - 6th
Julie Weese, Kaela Reed
SC-Essentials of Mathematics-MG
4th - 6th
Julie Weese, Kaela Reed
SH
SC-Study Hall-1st Hour
5th - 12th
Amanda Barnett
SC-Study Hall-6th Hour
5th - 12th
Amanda Barnett

Oak Haven CORE 2022/23 HiSch

10:00-10:55 AM 12:00-12:55 PM
R
TEST CLASS Biology
10th - 12th
Grant Lathrom, ETC Assistant
TEST CLASS Geometry
10th - 12th
Grant Lathrom, ETC Assistant

OH ELECTIVE-Monday Fall 2022

8:30-11:00 AM 9:00-10:15 AM 10:15-11:15 AM 11:30 AM-12:30 PM
10:00-10:30 AM Piano Lessons
SE-Piano Lessons (M3)
4th - 9th
Noah Griffin, Kara Sanders
10:30-11:00 AM Piano Lessons
SE-Piano Lessons (M4)
Kindergarten - 6th
Noah Griffin, Amanda Barnett
9:30-10:00 AM Guitar Lessons
SE-Guitar Lessons (M2)
1st - 6th ; 3 y/o - 5 y/o
Reanna Griffin, Amanda Barnett
10:00-10:30 AM Guitar Lessons
SE-Ukulele Lessons
Kindergarten - 12th
Reanna Griffin
10:30-11:00 AM Guitar Lessons
SE-Guitar Lessons (M4)
Kindergarten - 6th
Reanna Griffin, Kara Sanders
N
SE-Nursery 1
Nursery ; 0 y/o - 3 y/o
Noah Griffin
SE-Nursery 2
Nursery ; 0 y/o - 3 y/o
Krystle Lindsey
PG
SE-Pre-K Montessori
Pre-School ; 3 y/o - 5 y/o
Laura Fritz
SE-Pre-K Montessori
Pre-School ; 3 y/o - 5 y/o
Laura Fritz, Various
GE
SE-All That STEM
Kindergarten - 12th
Kimberly Stewart, Krystle Lindsey
SE-Upward Fitness
Kindergarten - 12th
E
SE-Bigger, Stronger Upward Fitness
7th - 12th

OH ELECTIVE-Wednes Fall 2022

8:30-11:00 AM 9:00-10:15 AM 10:15-11:15 AM 11:30 AM-12:30 PM 12:30-1:45 PM
8:30-9:00 AM Guitar Lessons
SE-Guitar Lessons (W2)
Kindergarten - 12th ; 5 y/o - 18 y/o
Reanna Griffin, Kara Sanders
9:00-9:30 AM Piano Lessons
SE-Piano Lessons (W1)
4th - 9th
Noah Griffin
9:30-10:00 AM Piano Lessons
SE-Piano Lessons (W2)
4th - 9th
Noah Griffin, Angela Kiehn
10:30-11:00 AM Piano Lessons
SE-Piano Lessons (W4)
Kindergarten - 6th
Noah Griffin
9:00-9:30 AM Guitar Lessons
SE-Ukulele Lessons
Kindergarten - 12th
Reanna Griffin, Nicolle Erwin
N
SE-Nursery 1
Nursery ; 0 y/o - 3 y/o
Kaytie Burch, Angela Kiehn
SE-Nursery 2
Nursery ; 0 y/o - 3 y/o
Brianne Ahrenholtz, Reanna Griffin
PG
SE-Pre-K Montessori (W1)
Pre-School ; 3 y/o - 5 y/o
Laura Fritz, Amy Mheimid
SE-Pre-K Montessori (W2)
Pre-School ; 3 y/o - 5 y/o
Laura Fritz, Amy Mheimid
GE
SE-Gameology
Kindergarten - 3rd
Brianne Ahrenholtz, Nicolle Erwin
SE-Art Smart
Kindergarten - 12th
Kimberly Stewart, Nicolle Erwin, Angela Kiehn
SE-Upward Fitness (W)
Kindergarten - 6th
E
SE-Nature Study
Pre-Kindergarten - 12th
Amanda Barnett, Nicolle Erwin

OH ELECTIVE-Friday Fall 2022

8:30-11:00 AM 11:30 AM-12:30 PM
GE
SE-Upward Fitness (F)
Kindergarten - 6th
E
SE-Serving with Joy
Kindergarten - 12th

Other Classes

Cooking Class
4th–9th ; 9 y/o
Marteka Landrum
Creative Writing (primary students)
Pre-School–3rd
Marteka Landrum
Fall 2022 Check-In
Grant Lathrom
Yearbook
4th–12th