Untitled Header Image Untitled Header Image Untitled Header Image Untitled Header Image Untitled Header Image
 

Class Registration


Nursery (newborn - crawlers)

Only Option
Only Option
Babies
Nursery ; 0 y/o - 1 y/o
Megan Walker, Kyndal Quiggle, Samantha Shreckengast

Toddlers (walkers - 2yrs)

Only Option
Only Option
Toddlers
Nursery - Pre-School ; 1 y/o - 2 y/o
Amber Richard, Kyndal Quiggle

PreK Prep (3yrs)

Only Option
Only Option
PreK Prep
Pre-School ; 3 y/o
Megan Grenier, Jennifer Delk, Tyisha Heriveaux

PreK and K5

A B
Only Option
Track A
Pre-Kindergarten - Kindergarten ; 4 y/o - 5 y/o
Lauren Groom, Ginger Coleman, Samantha Shreckengast
Track B
Pre-Kindergarten - Kindergarten ; 4 y/o - 5 y/o
Kristen Whaley, Ashley Sosa, Glenda Allen

1st - 3rd Grades

Class 1 (11:10 - 11:55) Class 2 (12:25 - 1:10) Class 3 (1:15 - 2:00)
Option 1
PE
1st - 3rd
Kyndal Quiggle
BJU Science
1st - 3rd
Natalie Bennett
Improv
1st - 3rd
Jennifer Delk
Option 2
Fruit of the Spirit
1st - 3rd
Elizabeth Hodges
Cooking Skills
1st - 3rd
Cassandra Winn
Ocean Animals
1st - 3rd
Christina Collier
Option 3
Doodling
1st - 3rd
Devon Reimert
Praise Dance
1st - 3rd
Cely MacDonald
Simple Machines
1st - 3rd
Elizabeth Pelletier
Option 4
Fairytale STEAM
1st - 3rd
Kristen Barber
Watercolor Painting
1st - 3rd
Breanna Wheeler
Legos
1st - 3rd
Cassandra Winn
Option 5
Project Fair
1st - 3rd
Alyssa Owens

4th - 6th Grades

Class 1 (11:10 - 11:55) Class 2 (12:25 - 1:10) Class 3 (1:15 - 2:00)
Option 1
Public Speaking
4th - 6th
Cori Fonville
PE
4th - 6th
Nicollette Schmitt
Mindful Journaling
4th - 6th
Tyisha Heriveaux
Option 2
Embroidery
4th - 6th
Katie Fraser
Art
4th - 6th
Renea Jones Owens
Pokemon Academy
4th - 6th
Candice Conner
Option 3
Tuttle Twins
4th - 6th
Danielle Cousins
Gameschool
4th - 6th
Rebekah Purkiss
Bookworms
4th - 6th
Ashley Kiener
Option 4
ASL 2
4th - 6th
Sarah Lehrter, Taylor Deans
Wild World of Snakes and Reptiles
4th - 6th
Megan Grenier
Clay Creations
4th - 6th
Kaitlynn Perry
Option 5
Chess Club
4th - 6th
Jim Buckingham
Project Fair
4th - 6th
Alyssa Owens

7th & 8th Grades

Class 1 (11:10 - 11:55) Class 2 (12:25 - 1:10) Class 3 (1:15 - 2:00)
Option 1
Anatomy & Physiology
7th - 8th
Jenna Napier
Health & Nutrition
7th - 8th
Jessica Chapman
Strategy Games & Memoir 44
7th - 8th
Elizabeth Hodges
Option 2
Crochet
7th - 8th
Kyra Bogan
Financial Literacy from a Christian Perspective
7th - 8th
Alissa Coburn
PE
7th - 8th
Blair Gradel
Option 3
Sewing Clothes
7th - 8th
Sarah Dean
Card & Dice Games
7th - 8th
Jeree Cumbo
ASL 2
7th - 8th
Taylor Deans, Sarah Lehrter
Option 4
Your Life in Christ
7th - 8th
Aaron Terry
US Geography
7th - 8th
April Honeycutt
Option 5
Chess Club
7th - 8th
Jim Buckingham
7 Habits of Highly Effective Teens
7th - 8th
Sarah Dean
Moviemaking
7th - 8th
Ashley Beasley
Option 6
Yearbook
7th - 8th
Susan Macias
Yearbook
7th - 8th
Susan Macias
Yearbook
7th - 8th
Susan Macias
Option 7
Project Fair
4th - 6th
Alyssa Owens

9th - 12th Grades

10 AM Class - 9th-12th ONLY Class 1 (11:10 - 11:55) Class 2 (12:25 - 1:10) Class 3 (1:15 - 2:00)
Only Option
IEW Structure & Style Year 1 Level C
9th - 12th
Heather Heise-Reeves
Option 1
Anatomy & Physiology
9th - 12th
Jenna Napier
Health & Nutrition
9th - 12th
Jessica Chapman
Strategy Games & Memoir 44
9th - 12th
Elizabeth Hodges
Option 2
Critical Thinking
9th - 12th
Kristal Arceneaux
Financial Literacy from a Christian Perspective
9th - 12th
Alissa Coburn
PE
9th - 12th
Blair Gradel
Option 3
Sewing Clothes
9th - 12th
Sarah Dean
Card & Dice Games
9th - 12th
Jeree Cumbo
ASL 2
9th - 12th
Taylor Deans, Sarah Lehrter
Option 4
Your Life in Christ
9th - 12th
Aaron Terry
Drawing and Sketching from Life
9th - 12th
Rosemarie Martindale
Option 5
Chess Club
9th - 12th
Jim Buckingham
7 Habits of Highly Effective Teens
9th - 12th
Sarah Dean
Moviemaking
9th - 12th
Ashley Beasley
Option 6
Yearbook
9th - 12th
Susan Macias
Yearbook
9th - 12th
Susan Macias
Yearbook
9th - 12th
Susan Macias
Option 7
Study Hall
9th - 12th
Study Hall
9th - 12th
Study Hall
9th - 12th