Class Registration
24-25 Monday 1.5 Hour Classes
8:45am - 10:15am | 10:30am - 12:00pm | 1:15pm - 2:45pm | 3:00pm - 4:30pm | |
---|---|---|---|---|
Kitchen |
BACH Brunch! HS Cooking (Co-Op)
9th - 12th
Amy Asher
|
Seasonal Treats, MS Cooking (Co-op)
6th - 8th
Amy Asher
|
||
Room 101 |
World History - *24-25 -
9th - 12th
Jaime Adams
|
Government and Economics - 24-25 *COPY*
9th - 12th
Jaime Adams
|
MS American History - 24-25 -
5th - 8th
Jaime Adams
|
American History - 24-25 -
8th - 12th
Jaime Adams
|
Room 201 |
Math Models - *24-25 SY - *COPY*
9th - 12th
Chris Shaw
|
Geometry - * 24-25-
9th - 12th
Chris Shaw
|
Algebra 2 - 24-25 SY - -
9th - 12th
Chris Shaw
|
BACH to Wall Street: Stockmarket 101 - 24-25
8th - 12th
Chris Shaw
|
Room 202 |
Biology - * SY 24-25
8th - 10th
Carrie Hansen
|
High School History of the 1800s-- Classical (Tapestry of Grace)
9th - 12th
Elizabeth Johnson
|
Middle School History of the 1800s-- Hands on history course -
6th - 8th
Elizabeth Johnson
|
High School Social and Event Planning
9th - 12th
Amy Asher
|
Room 203 |
Chemistry - 24-25
9th - 12th
Heather Morris
|
Middle School Literature
6th - 8th
Karen Fickel
|
Introduction to the American Legal System and Constitutional Law
9th - 12th
Kimberly Stolarczyk (Keller)
|
Constitutional Rights, Legal Advocacy and Debate
9th - 12th
Kimberly Stolarczyk (Keller)
|
Room 204 |
Pre-Algebra - 24-25
7th - 8th
Samantha Songco
|
Algebra 1 24-25
8th - 10th
Samantha Songco
|
6th/7th Grade Math
6th - 7th
Samantha Songco
|
Entrepreneurship - SY 24-25 -
5th - 8th
Brooke Dorman
|
Room 205 |
ASL 1 -24-25 -Section 1
8th - 12th
Kari Quanz
|
ASL 3 - 24-25 SY -
10th - 12th
Kari Quanz
|
ASL 1 -24-25 -section 2
8th - 12th
Kari Quanz
|
ASL 2 - *24-25 SY -
10th - 12th
Kari Quanz
|
Room 206 |
Personal Finance - 24-25
10th - 12th
Ross Johnson
|
Physics for STEM Students
10th - 12th
Ross Johnson
|
Computer Science with Java
9th - 12th
Ross Johnson
|
|
HUB Upstairs |
Writing using the IEW Method (6th-8th) Section 1
6th - 8th
Brooke Dorman
|
Writing using the IEW Method (6th-8th)
6th - 8th
Brooke Dorman
|
High School English- Banned Books: Exploring Literary Controversies
Britta Gaupp
|
24-25 Monday 1 Hour Classes
8:40am - 9:40am | 9:50am - 10:50am | 11:00am - 12:00pm | 1:15pm - 2:15pm | 2:25pm - 3:25pm | |
---|---|---|---|---|---|
Room 102 |
Brave Writer – Creative Writing
3rd - 5th
Brandi Jameson
|
Storybook Legends
Kindergarten - 2nd
Brandi Jameson
|
The World of Virtues
Kindergarten - 2nd
Anca Tamas
|
Little House Adventures
3rd - 5th
Jenny Earnest
|
Little Pioneers
Kindergarten - 2nd
Jenny Earnest
|
Room 103 |
My Father's World
Kindergarten - 2nd
Jessica Karulak
|
Where in the World Is Carmen Sandiego? Part 2
4th - 6th
Lesley Salyers
|
Logic Games and Puzzles
3rd - 5th
Lesley Salyers
|
Artsy Authors
Kindergarten - 2nd
April Jimenez
|
Artsy Authors
3rd - 5th
April Jimenez
|
Room 104 |
Hands-On-Science Upper (M) 9:50-10:50 24-25 SY
3rd - 6th
Gaynette Ward
|
Hands-On-Science Lower M 11:00-12:00 24-25 SY
1st - 3rd
Gaynette Ward
|
Duct Tape Warfare - SY 24-25
4th - 6th
Gaynette Ward
|
||
HUB Gym |
Movement Class
Kindergarten - 2nd
Anca Tamas
|
Dance and Creative Arts - 24-25 SY
1st - 3rd
Meredith Patrick
|
Intermediate Dance and Intro to Choreography
3rd - 5th
Meredith Patrick
|
Creative Drama - 1st-2nd 24-25
1st - 2nd
Julie Patrick
|
|
HUB Downstairs |
Begining Writing Class Utilizing IEW Level A - 24-25 SY -
5th - 7th
Brooke Dorman
|
24-25 Thursday 1.5 Hour
8:45am - 10:15am | 10:30am - 12:00pm | 1:15pm - 2:45pm | 3:00pm - 4:30pm | |
---|---|---|---|---|
Kitchen |
BACH Brunch! MS Cooking (Co-Op)
6th - 8th ; 1 y/o
Amy Asher
|
Cheap Meals, How to keep yourself from starving after graduation! HS Cooking (Co-Op)
9th - 12th
Amy Asher
|
||
Room 101 |
World History - *24-25 -
9th - 12th
Jaime Adams
|
Government and Economics - 24-25 *COPY*
9th - 12th
Jaime Adams
|
Outdoor Leadership Skills 101 Section 1 SY 24-25 - *COPY*
8th - 12th
Jaime Adams
|
American History - 24-25 -
8th - 12th
Jaime Adams
|
Room 201 |
Math Models - *24-25 SY - *COPY*
9th - 12th
Chris Shaw
|
Geometry - * 24-25-
9th - 12th
Chris Shaw
|
Algebra 2 - 24-25 SY - -
9th - 12th
Chris Shaw
|
|
Room 202 |
Chess * 24-25
1st - 12th
Ross Johnson
|
Anatomy and Physiology - 24-25
10th - 12th
Amy Asher
|
MS Art -
6th - 8th
Amy Asher
|
|
Room 203 |
Chemistry - 24-25
9th - 12th
Heather Morris
|
Physical Science Middle School - 24-25
7th - 8th
Heather Morris
|
World Geography through Maps
6th - 8th
Brandi Jameson
|
|
Room 204 |
Pre-Algebra - 24-25
7th - 8th
Samantha Songco
|
Algebra 1 24-25
8th - 10th
Samantha Songco
|
6th/7th Grade Math
6th - 7th
Samantha Songco
|
Herpetology & Entomology (all the creepy critters)
6th - 8th
Abigail Asher
|
Room 205 |
All About Poetry
6th - 8th
Brandi Jameson
|
High School English
9th - 12th
Kim Prieto
|
Chinese 1, Mandarin Language and Chinese Culture - 24-25
8th - 12th
Yaping Zhang
|
Chinese 2, Mandarin Language and Chinese Culture - 24-25 -
8th - 12th
Yaping Zhang
|
Room 206 |
Physics for STEM Students
10th - 12th
Ross Johnson
|
Computer Science with Java
9th - 12th
Ross Johnson
|
||
HUB Gym |
Self-Defense - Section 1
7th - 12th ; 13 y/o - 18 y/o
Kevin Durio
|
Self-Defense -Section 2
7th - 12th ; 13 y/o - 18 y/o
Kevin Durio
|
Middle School Drama 24-25 -
6th - 8th
Julie Patrick
|
|
HUB Upstairs |
Introduction to Computing and Computer Programming
9th - 12th
Jerry Eggebrecht
|
|||
HUB Downstairs |
History Alive Through Wargaming
6th - 8th
Shanon Jurgens
|
24-25 Thursday 1 Hour Classes
8:40am - 9:40am | 9:50am - 10:50am | 11:00am - 12:00pm | 1:15pm - 2:15pm | 2:25pm - 3:25pm | |
---|---|---|---|---|---|
Kitchen |
Quick Breakfast! Elementary Co-op
3rd - 5th
Amy Asher
|
||||
Room 102 |
National Geographic Kids
Kindergarten - 3rd
Jessica Karulak
|
Nature Explorers
Kindergarten - 2nd
Marta Zuflacht
|
Little Builders/Cook with Books Co-op
Kindergarten - 2nd
Lori ORourke
|
Adventures in Spanish Language & Culture!
1st - 3rd
Erica Johnson
|
Books and Board Games
3rd - 6th
Lori ORourke
|
Room 103 |
Astronomy
4th - 6th
Monica Wayman
|
Arithmetic Derby
3rd - 5th
Monica Wayman
|
Ocean Explorers
Kindergarten - 2nd
Leslie Dominguez
|
Amelia Bedelia's Adventures
Kindergarten - 2nd
Leslie Dominguez
|
|
Room 104 |
Hands-On-Science Upper (TH) 9:50-10:50 24-25
3rd - 6th
Gaynette Ward
|
Hands-On-Science Lower TH 24-25 SY
1st - 3rd
Gaynette Ward
|
Great Minds Co-op
3rd - 5th
Lori ORourke
|
Crazy Concoctions Co-Op Class K-2
Kindergarten - 2nd
Lori ORourke
|
|
Room 202 |
Chess * 24-25
1st - 12th
Ross Johnson
|
||||
Room 206 |
K-2nd Art
Kindergarten - 2nd
Rebekah Campbell
|
3-5th Art
3rd - 5th
Rebekah Campbell
|
|||
HUB Gym |
Drama 3rd-5th - 24-25
3rd - 5th
Julie Patrick
|
||||
HUB Downstairs |
Everything But the Kitchen Sink - Book Club
4th - 6th
Traci Neyland
|
23-24 Monday 1.5 Hour Classes
8:45am - 10:15am | 10:30am - 12:00pm | Lunch | 1:15pm - 2:45pm | 3:00pm - 4:30pm | |
---|---|---|---|---|---|
Kitchen |
Copycat Cooking Co-Op MS
6th - 8th
Amy Asher
|
Lunch- students must be picked up
|
Just Desserts Co-Op (MS/HS)
6th - 9th
Amy Asher
|
||
Room 101 |
MS American History - 23-24
5th - 8th
Jaime Adams
|
Government and Economics
9th - 12th
Jaime Adams
|
MS History of Our States - 23-24 SY
5th - 8th
Jaime Adams
|
World History - *23-24
9th - 12th
Jaime Adams
|
|
Room 201 |
Math Models - *23-24 SY
9th - 12th
Chris Shaw
|
Geometry - * 23-24
9th - 12th
Chris Shaw
|
Algebra 2 - 23-24 SY -
9th - 12th
Chris Shaw
|
BACH to Wall Street: Stockmarket 101 - 23-24SY
8th - 12th
Chris Shaw
|
|
Room 202 |
Biology - * SY 23-24
8th - 10th
Carrie Hansen
|
Substative Criminal Law- 23-24 SY
9th - 12th
Kimberly Stolarczyk (Keller)
|
|||
Room 204 |
Chemistry - 23-24 SY
9th - 12th
Heather Morris
|
Exploring the World: Middle School Geography
6th - 8th
Elizabeth Johnson
|
World Geography
8th - 12th
Elizabeth Johnson
|
Introduction to Speech and Hearing Disorders
9th - 12th
Brooke Dorman
|
|
Room 205 |
ASL 1 -23-24 SY
8th - 12th
Kari Quanz
|
ASL 4
Kari Quanz
|
ASL 3 - 23-24 SY
10th - 12th
Kari Quanz
|
ASL 2 - *23-24 SY
10th - 12th
Kari Quanz
|
|
Room 206 |
Advanced Writing Utilizing IEW Curriculum Level B2(7th-9th) 23-24 SY
7th - 9th
Brooke Dorman
|
Algebra 1 23-24
8th - 10th
Samantha Songco
|
Pre-Algebra - 23-24
7th - 8th
Samantha Songco
|
||
HUB Upstairs |
High School Literature & Composition: American Literature - John Steinbeck
Britta Gaupp
|
23-24 Monday 1 Hour Classes
8:40am - 9:40am | 9:50am - 10:50am | 11:00am - 12:00pm | Lunch | 1:15pm - 2:15pm | 2:25pm - 3:25pm | |
---|---|---|---|---|---|---|
Kitchen |
Lunch- students must be picked up
|
|||||
Room 102 |
Brave Writer
1st - 3rd
Brandi Jameson
|
Five in a Row - Late Elementary
3rd - 5th
Jennifer Stannard
|
Five in a Row - Early Elementary 23-24 SY
Kindergarten - 2nd
Jennifer Stannard
|
Elementary Art 23-24
Kindergarten - 3rd
Natalie Salyers, Lesley Salyers
|
Space Explorers/Animal Adventurers Co-op
Kindergarten - 2nd
Lori O'Rourke
|
|
Room 103 |
United States Exploration to 1850
3rd - 6th
Jessica Karulak
|
Adventures in U.S. History
Kindergarten - 3rd
Jessica Karulak
|
Adventures in U.S. History - Section 2
Kindergarten - 3rd
Jessica Karulak
|
Mythbusters
3rd - 6th
Lori ORourke
|
American Girl: Travel Through History 23-24
3rd - 5th
Traci Neyland
|
|
Room 104 |
Silly Celebrations
Kindergarten - 1st
April Jimenez
|
Hands-On-Science Upper (M) 9:50-10:50 23-24 SY
3rd - 6th
Gaynette Ward
|
Hands-On-Science Lower M 11:00-12:00 23-24 SY
1st - 3rd
Gaynette Ward
|
K'Nex Learning- *
3rd - 6th
Gaynette Ward
|
||
Room 202 |
Begining Writing Class Utilizing IEW Level A - 23-24 SY
5th - 7th
Brooke Dorman
|
|||||
Room 203 |
MS ASL
6th - 8th
Lexi Hansen
|
Elementary ASL Upper -23-24 SY
3rd - 5th
Lexi Hansen
|
Elementary ASL Lower -23-24 SY
Kindergarten - 2nd
Lexi Hansen
|
|||
HUB Gym |
Dance and Creative Arts
1st - 3rd
Meredith Patrick
|
3-5 P.E. Co-Op Class
3rd - 5th
Lori O'Rourke
|
||||
HUB Upstairs |
Where in the World is Carmen Sandiego?
4th - 6th
Lesley Salyers
|
|||||
HUB Downstairs |
Kid Connection: Welcome to BACH! K-1st Co-op
Kindergarten - 1st
Lori ORourke, Lydia Huerta
|
Kid Connection: Welcome to BACH! - 2nd-4th Co-op
2nd - 4th
Lori ORourke, Lydia Huerta
|
23-24 Thursday 1.5 hour class
8:45am - 10:15am | 10:30am - 12:00pm | Lunch | 1:15pm - 2:45pm | 3:00pm - 4:30pm | |
---|---|---|---|---|---|
Kitchen |
Smells Like Breakfast! HS Co-op
8th - 12th
Amy Asher
|
Lunch- students must be picked up
|
|||
Room 101 |
Government and Economics
9th - 12th
Jaime Adams
|
Outdoor Leadership Skills 100 23-24
11 y/o - 14 y/o
Jaime Adams
|
World History - *23-24
9th - 12th
Jaime Adams
|
||
Room 102 |
Computer Programming -- Python
8th - 12th
Ankita Swali,
|
Fashion Design
8th - 12th
Jacqueline Ammerman
|
|||
Room 104 |
Forensic Science High School -23-24 SY
9th - 12th
LaDonna Ferguson
|
General Science 23-24 SY
7th - 8th
LaDonna Ferguson
|
|||
Room 201 |
Math Models - *23-24 SY
9th - 12th
Chris Shaw
|
Geometry - * 23-24
9th - 12th
Chris Shaw
|
Algebra 2 - 23-24 SY -
9th - 12th
Chris Shaw
|
||
Room 202 |
Chemistry - 23-24 SY
9th - 12th
Heather Morris
|
Animal Science MS
6th - 8th
Abigail Asher
|
|||
Room 203 |
English Literature and Composition: Creepy Classics
9th - 10th
Brooke Dorman
|
Chinese 1, Mandarin Language and Chinese Culture
8th - 12th
Yaping Zhang
|
|||
Room 204 |
Texas History Middle School -23-24 SY
6th - 8th
Amy Asher
|
HS Studio Art
9th - 12th
Amy Asher
|
MS Art
6th - 8th
Amy Asher
|
||
Room 205 |
Art History 23-24 SY
9th - 12th
Blythe Zemel
|
HS Digital Art 23-24 SY
8th - 12th
Blythe Zemel
|
|||
Room 206 |
Middle School Literature
6th - 8th
Samantha Songco
|
Algebra 1 23-24
8th - 10th
Samantha Songco
|
Pre-Algebra - 23-24
7th - 8th
Samantha Songco
|
||
HUB Gym |
Self-Defense - 23-24 SY -
7th - 12th ; 12 y/o - 18 y/o
Kevin Durio
|
23-24 Thursday 1 Hour Classes
8:40am - 9:40am | 9:50am - 10:50am | 11:00am - 12:00pm | Lunch | 1:15pm - 2:15pm | 2:25pm - 3:25pm | |
---|---|---|---|---|---|---|
Kitchen |
Lunch- students must be picked up
|
|||||
Room 102 |
Robotics and Coding Class -K-2nd (23-24 SY)
Kindergarten - 2nd
Ankita Swali
|
Robotics and Coding Class -5-7th (23-24 SY)
5th - 7th
Ankita Swali
|
Robotics and Coding Class 2nd-4th -(23-24 SY)
2nd - 4th
Ankita Swali
|
|||
Room 103 |
STEM Around the World - 23-24
3rd - 5th
April Jimenez
|
Galloping Around the World
Kindergarten - 2nd
Brandi Jameson
|
Rockstar Readers
Kindergarten - 2nd
Brandi Jameson
|
Nature Explorers
Kindergarten - 2nd
Abigail Asher
|
Wonderful Amazing Me
Kindergarten - 2nd
Marykate Allen
|
|
Room 104 |
Hands-On-Science Upper (TH) 9:50-10:50 23-24
3rd - 6th
LaDonna Ferguson
|
Hands-On-Science Lower TH 23-24 SY
1st - 3rd
LaDonna Ferguson
|
||||
Room 202 |
Chess * 23-24
1st - 12th
Ross Johnson
|
|||||
Room 203 |
Brave Writer - 4th-6th
4th - 6th
Brandi Jameson
|
|||||
Room 204 |
Elem Texas History-23-24 SY
3rd - 5th
Amy Asher
|
|||||
Room 205 |
K-2nd Art w/ Blythe
Kindergarten - 2nd
Blythe Zemel, Rebekah Campbell, Lori O'Rourke
|
3-5th Art w/ Blythe
3rd - 5th
Blythe Zemel, Rebekah Campbell, Lori O'Rourke
|
K-2nd Art w/ Blythe
Kindergarten - 2nd
Blythe Zemel, Rebekah Campbell, Lori O'Rourke
|
|||
HUB Gym |
Creative Drama - 23-24 SY
1st - 3rd
Julie Patrick
|
Drama 4th-6th - 23-24 SY
4th - 6th
Julie Patrick
|
||||
HUB Downstairs |
The World of Animals
3rd - 5th
Monica Wayman
|
Begining Writing Class Utilizing IEW Level A Section 2
5th - 7th
Brooke Dorman
|
Fiction Addiction MS Co-Op Class
6th - 8th
Amy Asher, Shanon Jurgens, Lora Beth Escalante, Meghan Hunter, Amber Garza, Nicole Voge, Angelina (Angel) Grandfield
|
*22-23 Monday 1 Hour Classes
2:25pm - 3:25pm | |
---|---|
HUB Gym |
Elementary ASL -SY 22-23
3rd - 5th
Lexi Hansen
|
*22-23 Thursday 1.5 Hour Class
8:45am - 10:15am | |
---|---|
Room 203 |
Marine Biology 22-23 SY
9th - 12th
Heather Morris
|
23-24 BACH Sports
Basketball | Soccer | Track & Field | Volleyball | |
---|---|---|---|---|
BACH Competitive Seasons |
Competitive Basketball Season Middle and High School
Brooke Dorman, Amanda Davis, Sheila Hawkins, Shannon Martin
|
Competitive Soccer Season 23-24
Amanda Davis, Elizabeth Johnson
|
2024 Competitive Track & Field Season Middle and High School
Amanda Davis, Shannon Martin
|
Competitive Volleyball Season 2023
Heather Morris, Amanda Davis
|
BACH Sports Classes |
Spring Basketball 5th-11th grade boys
6th - 11th
Amanda Davis, Brooke Dorman,
|
Soccer Training - TUESDAYS
Elizabeth Johnson, Amanda Davis
|
Spring Volleyball Class 2024
Amanda Davis, Heather Morris
|
Non-BACH Class Opportunities
Saturday | Wednesday | Monday | |
---|---|---|---|
other facility outside of BACH |
Seniors 2024 Graduation-
12th
Jennifer Harrison, Brooke Dorman
|
Spanish Classes for All Ages
Jacqueline Ammerman
|
YMCA PE
Kindergarten - 5th
|
Other Classes
Ancient History
3rd–5th
Jessica Karulak
|
Animal Science-- Herpetology and Entomology
6th–8th
Abigail Asher
|
K-2nd Art w/ Blythe - 24-25 SY
Kindergarten–2nd
Blythe Zemel
|
Tennis Class
|