Class Registration

Classes

Art: The Genesis of the Artist – Following God’s Brushstrokes - Tuesday
1st–12th
Kitty Masi
Bible: Defending the Faith - Tuesday
7th
Patrice Cole
English/Language Arts: Composition and Rhetoric - Tuesday
9th–12th
Linda Perkins
CLOSED
Foreign Language: Practica tu Espanol Jugando (Spanish Fun) - Tuesday
3rd–12th
Elisa Madrid
CLOSED
Full Curriculum: World Views Year I - Tuesday
9th
Stacie Moellendorf
Full Curriculum: World Views Year II - Tuesday
10th
Stacie Moellendorf
History: Middle School Geography of the World - Tuesday
6th–8th
Nora Gorhum
History: Middle School Texas History - Tuesday
6th–8th
Nora Gorhum
Mathematics - Algebra I - Tuesday and Thursday
9th–12th
Brian Warren
Mathematics - Algebra II - Tuesday and Thursday
9th–12th
Brian Warren
Mathematics: Pre-Calculus - Tuesday
10th–12th
Brian Warren
Mathematics: SAT Prep - Tuesday
10th–12th
Brian Warren
Physical Education: Group Fitness - Tuesday
13 y/o–Adult 20+ y/o
Phillip Torvik
Physical Education: Tae Kwon Do - Tuesday
1st–12th
Ginger Torvik
Science: Botany - Tuesday
5th–6th
Nora Gorhum
Science: Physical Science - Tuesday
7th–9th
Nora Gorhum
Art: 3-D Art - Thursday
Kindergarten–12th
Catherine Touch
Art: 3-D Art - Thursday
Kindergarten–12th
Catherine Touch
Art: Art Glass - Thursday
5th–12th
Catherine Touch
Art: Art Glass - Thursday
5th–12th
Catherine Touch
Art: Art Metals - Thursday
5th–12th
Catherine Touch
Art: Art Metals - Thursday
5th–12th
Catherine Touch
Art: Drawing the Body - Thursday
3rd–12th
Felipe Soto
CLOSED
Art: Intro to Drawing - Thursday
1st–12th
Felipe Soto
Art: Intro to Watercolor - Thursday
3rd–12th
Felipe Soto
Art: Photography 101 - Thursday
7th–12th
Carlos Duron
Art: Pottery - Thursday
Kindergarten–12th
Linda Cowan
Bible: Answers Academy DVD & Discussion Class - Thursday
7th–12th
Felipe Soto, Bill Beedle
Computer Lab: Scratch - Thursday
5th–8th
David Vequist
Education: Beginner Fun - Thursday
3 y/o–5 y/o
Johanna Davila
English/Language Arts: High School Writing - Thursday
9th–12th
Regina Moffett
English/Language Arts: Language Arts (K-3rd) - Thursday
Kindergarten–3rd
Pamela Kuhn
English/Language Arts: Learning Through Literature - Thursday
6th–8th
Margaret Hatcher
English/Language Arts: Report Writing Class - Thursday
3rd–6th
Margaret Hatcher
English/Language Arts: Speech - Thursday
9th–12th
Elda Crenwelge
Foreign Language: American Sign Language I - Thursday
8th–12th
Charlotte Friske
Foreign Language: Spanish I - Thursday
7th–9th
Staff-Pending
Full Curriculum: Starting Points - Thursday
8th
Stacie Moellendorf
CLOSED
Full Curriculum: World Views Year IV - Monday
12th
Stacie Moellendorf
Full Curriculum: Worldviews World Year III - Thursday
11th
Stacie Moellendorf
History/Social Studies: Elementary World /Social Studies - Creation to the Present - Thursday
3rd–5th
Diana Sandoval
History: High School American History and Government - Thursday
9th–12th
Nora Gorhum
History: High School Geography - Thursday
9th–12th
Nora Gorhum
History: Middle School World History - Ancient World History - Thursday
4th–8th
Nora Gorhum
Life Skill: Industrial Tech Exploration & Intro. Engineering - Thursday
6th–12th
Bill Beedle
Life Skills: Elemenatry Technology - Thursday
Kindergarten–5th
Bill Beedle
Life Skills: Elementary Technology - Thursday
Kindergarten–5th
Bill Beedle
Life Skills: Heathly Eating & Nutrition/Gardening - Thursday
1st–5th
Pamela Kuhn
CLOSED
Life Skills: Teen Cooking - Thursday
6th–12th
Amber Leinhos
Life Skills: Young Inventors (4th-8th) - Thursday
4th–8th
Pamela Kuhn
Mathematics: Geometry - Thursday
9th–12th
Brian Warren
Mathematics: Pre-Algebra - Thursday
7th–9th
Brian Warren
Music: Group Guitar - Accompaniment for Hymns and Praise - Thursday
1st–12th
Bill Beedle
Music: Group Vocal Lessons
Kindergarten–12th
Sarah Geesey
Physical Education: Group Fitness - Thursday
5th–12th
Phillip Torvik
Physical Education: Tae Kwon Do - Thursday
1st–12th
Ginger Torvik
Physical Education: Tae Kwon Do - Thursday
1st–12th
Ginger Torvik
CLOSED
Science: Biology I w/Lab - Thursday
9th–12th
Carol Schroeder
Science: Biology II w/Lab - Thursday
10th–12th
Carol Schroeder
Science: Chemistry w/Lab - Thursday
10th–12th
Carol Schroeder
Science: Earth Science - Thursday
4th–8th
Nora Gorhum
Science: General Science - Thursday
7th–8th
LaDonna Ferguson, M.S.
Science: Hands-On Science (3rd-6th) - Thursday
3rd–6th
LaDonna Ferguson, M.S.
Science: Hands-On Science (3rd-6th) - Thursday
3rd–6th
LaDonna Ferguson, M.S.
Science: Hands-On Science (K5-2nd) - Thursday
Kindergarten–2nd ; 5 y/o
LaDonna Ferguson, M.S.
Science: Hands-On Science (K5-2nd) - Thursday
Kindergarten–2nd ; 5 y/o
LaDonna Ferguson, M.S.
Science: Physical Science - Thursday
7th–9th
Nora Gorhum