Explorers Homeschool Association
 

Class Registration


2024-2025 AM Fall Classes

L
1st Hour: 8:55-9:55 am
Yearbook - 1st Hour
7th - 12th
Marie Skrobola

2024-2025 PM Fall Classes

E N
1st Hour: 8:55-9:55 am
Yearbook - 1st Hour
7th - 12th
Marie Skrobola
5th Hour: 1:45-2:40 pm
Art Lab B
3rd - 8th
Cindy Remski
6th Hour: 2:45-3:40 pm
Yearbook - 6th Hour
7th - 12th
Marie Skrobola

2023-2024 AM Spring Classes

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W Private Piano Private Guitar Private Voice Private Lessons Study Hall Student Helpers Nursery Preschool 2s Preschool 3s
1st Hour: 8:55-9:55 am
Martial Arts
1st - 12th
Brandon Lockman
Read Aloud Math 2
Pre-Kindergarten - Kindergarten
Tracy Jewell, Kara Clark
Ballet Foundations Kind-2nd grade
Kindergarten - 2nd ; 4 y/o - 6 y/o
Ellen Johnson
Tree House Nature Study
Pre-Kindergarten - Kindergarten
Lindsey Hough, Emily James
All About Math
1st - 2nd
Jessica Neal, Kathy Hines
An Ocean Adventure - Let's Draw!
1st - 6th
Hollyann Stewart
Geography
3rd - 4th
Jennifer Ruiz
STEM
3rd - 6th
Lisa Emiliani, Lisa Guerrini
Writing is Fun
3rd - 6th
ANGELA BOGAERTS
Programming with Ozobot
4th - 8th
Lan Bai
World Geography
5th - 8th
Afifa Corrigan
Apologia Exploring Creation with Chemistry - Lecture
10th - 12th
Stephanie Smith
Private Piano Lessons 1st hour (2nd semester)
Kindergarten - 12th
Ronni Brennan
Private Guitar/Ukulele/Bass/Mandolin 1st Hour (2nd semester)
1st - 12th
Spencer Hanson
Private Voice Lessons 1st Hour (2nd semester)
Kindergarten - 12th
Marylee Pierzynowski
Study Hall 1st Hour
7th - 12th
Cindy Fellows
Student Helpers - 1st Hour
6th - 12th ; 12 y/o - 18 y/o
Cindy Fellows
2nd Hour: 10:00-10:55 am
Backyard Buddies
Pre-Kindergarten - Kindergarten
Bethany Wolcott, Roxanne Bail
Human Body
Pre-Kindergarten - Kindergarten
Shataura Clayborne, Christa Kubert
Hands On Music
Kindergarten - 2nd ; 4 y/o - 7 y/o
Clare Kosmalski
Dinosaur Discovery 2
1st - 2nd
Tarrah Bailey, Tracy Jewell
My Michigan
1st - 2nd
Matt Phillips, Kara Clark
Beginning Ballet
1st - 4th
Ellen Johnson
Apologia Exploring Creation with Astronomy
3rd - 4th
Rebecca Parfitt
Gym Upper Elementary
3rd - 6th
Amy Kenneweg, Rhianon Kimmel
Art Camp
3rd - 6th
Carrie DeHart, Jennifer Polzin
Simple Sewing
3rd - 6th
Rachael Varblow
Biochemistry Literacy
6th - 9th ; 0 y/o
Lisa Guerrini, Yolanda Sorrell
Level II Math Games
6th - 9th
Raelyn Davis
ASL Level 2
6th - 9th
Sydney Thomas
Spanish 1 (2nd semester)
7th - 12th
Teresa Skrobola
Soulful Stretch and Movement
7th - Adult
Ann Van Dusen
Character Design and Illustration - Create a Graphic Novel!
7th - 12th
Hollyann Stewart
Note-taking Skills
7th - 12th
Jenna Hines
Speech/Debate
9th - 12th
Amy Vink
Apologia Exploring Creation with Chemistry - Lab
10th - 12th
Stephanie Smith
Private Piano Lessons 2nd hour (2nd semester)
Kindergarten - 12th
Ronni Brennan
Private Guitar/Ukulele/Bass/Mandolin 2nd Hour (2nd semester)
1st - 12th
Spencer Hanson
Private Voice Lessons 2nd Hour (2nd semester)
Kindergarten - 12th
Marylee Pierzynowski
Study Hall 2nd Hour
7th - 12th
Cindy Fellows
Student Helpers - 2nd Hour
6th - 12th ; 12 y/o - 18 y/o
Cindy Fellows
Preschool: One-Year-Olds 2nd Hour
Nursery - Pre-School ; 0 y/o - 2 y/o
Melissa Enfield, Deborah Thomas
Preschool: Two-Year-Old's 2nd Hour
Nursery - Pre-School ; 2 y/o
Rachel Tewari, Cindy Burmeister
Preschool: Three-Year-Olds 2nd Hour
Nursery - Pre-School ; 3 y/o
Ashley Darling, Katie Krull
3rd Hour: 11:00-11:55 am
Morning Basket 2
Pre-Kindergarten - Kindergarten
Tarrah Bailey, Christa Kubert
Circle Time
Pre-Kindergarten - Kindergarten
Jennifer Polzin, Shataura Clayborne
Schoolyard Games
Pre-Kindergarten - 2nd
Clare Kosmalski, Roxanne Bail
Nature Study
1st - 2nd
Cindy Burmeister, Yolanda Sorrell
U.S. Geography
1st - 2nd
Kathy Hines,
Camping Skills
1st - 4th
Amy Kenneweg, Emily James
Ottawa Valley Step Dancing - Beginner
2nd - 5th ; 7 y/o - 9 y/o
Moire Kosmalski
Novel Studies
3rd - 6th
Jessica Neal
First Aid
3rd - 6th
Rhianon Kimmel
Introduction to Chinese 2
3rd - 8th
Lan Bai
Art Lab A
3rd - 8th
Cindy Remski, ANGELA BOGAERTS
Apologia Exploring Creation with Chemistry and Physics
5th - 6th
Sarah Greene, Afifa Corrigan
Electricity 1
5th - 8th
Adam Davis
Inklings Writing Club
6th - 12th
Cindy Fellows,
Apologia Exploring Creation with Physical Science
7th - 9th ; 7 y/o
Danielle Doyle
Sewing
7th - Adult
Rachael Varblow
Spanish 2 (2nd semester)
7th - 12th
Teresa Skrobola
Intermediate Watercolor Painting
7th - 12th
Hollyann Stewart
Apologia Exploring Creation with Biology
9th - 12th
Stephanie Smith
Great Books
9th - 12th
Patti Cousino
College Prep Genius Test Prep
9th - 12th
Karisa Gustafson
World Literature
9th - 12th
Jenna Hines
Private Piano Lessons 3rd hour (2nd semester)
Kindergarten - 12th
Ronni Brennan
Private Guitar/Ukulele/Bass/Mandolin 3rd Hour (2nd semester)
1st - 12th
Spencer Hanson
Private Voice Lessons 3rd Hour (2nd semester)
Kindergarten - 12th
Marylee Pierzynowski
Private Piano with Mrs. Vink 3rd hour (2nd semester)
Kindergarten - 12th
Amy Vink
Study Hall 3rd Hour
7th - 12th ; 1 y/o
Cindy Fellows
Student Helpers - 3rd Hour
6th - 12th ; 12 y/o - 18 y/o
Cindy Fellows
Preschool: One-Year-Olds 3rd Hour
Nursery - Pre-School ; 0 y/o - 2 y/o
Melissa Enfield, Deborah Thomas, Lisa Johnson
Preschool: Two-Year-Old's 3rd Hour
Nursery - Pre-School ; 2 y/o
Rachel Tewari, Bethany Wolcott
Preschool: Three-Year-Old's 3rd Hour
Nursery - Pre-School ; 3 y/o
Ashley Darling, Katie Krull

2023-2024 PM Spring Classes

A B C D E F G H I J K L M Private Piano Private Guitar Private Voice Study Hall Student Helpers
4th Hour: 12:45-1:40 pm
YS Music Time
Nursery - 1st
Melissa Enfield
YS Open Gym
Kindergarten - 5th
Rhianon Kimmel, ANGELA BOGAERTS
YS Cat and the Hat Science
Kindergarten - 5th
Danielle Doyle, Cindy Burmeister
YS Math Labs
Kindergarten - 5th ; 5 y/o - 10 y/o
Carrie DeHart, Lisa Emiliani
YS Puzzles & Games
Kindergarten - 5th
Clare Parrish
Geography (formerly known as Mapping the World With Art)
6th - 12th
Lisa Bozeman
Ottawa Valley Step Dancing
6th - 12th ; 10 y/o - 18 y/o
Moire Kosmalski
Spanish 3 (2nd semester)
7th - 12th
Teresa Skrobola
French 1 - 2nd semester
7th - 12th
Brett Majeske
HS Government
8th - 12th
Terry Brennan
ASL - High School
9th - 12th
Sydney Thomas
Economics
9th - 12th
Amy Vink
Private Piano Lessons 4th hour (2nd semester)
Kindergarten - 12th
Ronni Brennan
Private Guitar/Ukulele/Bass/Mandolin 4th Hour (2nd semester)
1st - 12th
Spencer Hanson
Private Voice Lessons 4th Hour (2nd semester)
Kindergarten - 12th
Marylee Pierzynowski
Study Hall 4th Hour
7th - 12th
Cindy Fellows
Student Helpers - 4th Hour
6th - 12th ; 12 y/o - 18 y/o
Cindy Fellows
5th Hour: 1:45-2:40 pm
YS Paper Crafting
Kindergarten - 5th
Amy Kenneweg
YS Ottawa Valley Step Dance
Kindergarten - 5th
Becky Kalmbach
YS Chess and Checkers Club
Kindergarten - 8th
Sarah Greene
Strength and Conditioning
7th - 12th ; 12 y/o - 18 y/o
Terry Brennan
Theatre Troupe - 2nd semester
7th - 12th ; 0 y/o
Amy Parrish, Marylee Pierzynowski, Ann Stevens
Private Piano Lessons 5th hour (2nd semester)
Kindergarten - 12th
Ronni Brennan
Private Guitar/Ukulele/Bass/Mandolin 5th Hour (2nd semester)
1st - 12th
Spencer Hanson
Study Hall 5th Hour (OPTIONAL: Strategic Gaming)
7th - 12th
Cindy Fellows
Student Helpers - 5th Hour
6th - 12th ; 12 y/o - 18 y/o
Cindy Fellows
6th Hour: 2:45-3:40 pm
YS Hook & Book
Kindergarten - 5th
Jenna Hines
YS Puzzles & Games
Kindergarten - 5th
Kara Clark, Lindsey Hough
MS Gym 2nd Semester
6th - 8th
Clare Kosmalski
The Chosen
6th - 12th
Cindy Fellows
Foundations of Personal Finance
9th - 12th
Christine Henson
Theatre Troupe - 2nd semester
7th - 12th ; 0 y/o
Amy Parrish, Marylee Pierzynowski, Ann Stevens
Private Piano Lessons 6th hour (2nd semester)
Kindergarten - 12th
Ronni Brennan
Study Hall 6th Hour (OPTIONAL: Strategic Gaming)
7th - 12th
Cindy Fellows
Student Helpers - 6th Hour
6th - 12th ; 12 y/o - 18 y/o
Cindy Fellows

Other Classes

British Literature
9th–12th ; 9 y/o
Jenna Hines