Untitled Header Image
 

Class Registration

Fees

A
1st Hour
Membership Fee (per family)
2nd Hour
Botany Lab Fee (one per family, if one or more children are taking Botany with Julie VonVett)

7th-12th Grade First Semster

A B C D Study Hall
1st Hour
World Religions
7th - 12th
Kristin Lackie
Pinterest Art
7th - 12th
Brenda Look
Exploring the Guitar
7th - 12th
Tram Jones
  1st Hour Study Hall
7th - 12th
2nd Hour
Microsoft (Word, Excel, Powerpoint)
7th - 12th
Julie Noraker
Cooking/Baking 101
7th - 12th
Callie Christensen
Physical Science
7th - 12th
Kendra Enochson, Rebecca Inwards
CANCELLED
Art
7th - 12th
Rum River Art Center
2nd Hour Study Hall
7th - 12th
3rd Hour
Foundations in Personal Finance
7th - 12th
Amy Gleason
Fitness
7th - 12th
Amanda Richards, Christy Sturlaugson
Botany (w/ 5th-6th)
5th - 12th
Julie VonVett
Sign Language 2
7th - 12th
Sheryl Looyen
3rd Hour Study Hall
7th - 12th

7th-12th Grade Second Semster

A B C D Study Hall
1st Hour
World Religions
7th - 12th
Kristin Lackie
Cake Decorating
7th - 12th
Loretta Sunderland
Yearbook
7th - 12th
Brenda Look
Microsoft (Word, Excel, Powerpoint)
7th - 12th
Julie Noraker
1st Hour Study Hall
7th - 12th
2nd Hour
Programming Games with Scratch
7th - 12th
Suzanne Coviello
CANCELLED
Cooking/Baking 101
7th - 12th
Callie Christensen
Physical Science
7th - 12th
Kendra Enochson, Rebecca Inwards
Art
7th - 12th
Rum River Art Center
2nd Hour Study Hall
7th - 12th
3rd Hour
Foundations in Personal Finance
7th - 12th
Amy Gleason
Strength Training
7th - 12th
Botany (w/ 5th-6th)
5th - 12th
Julie VonVett
Multimedia Art
7th - 12th
Kathy Ebner
3rd Hour Study Hall
7th - 12th

5th/6th Grade First Semester

Classes
1st Hour
Art
5th - 12th
Rum River Art Center
2nd Hour
PE
5th - 12th
Billie Jo Bishop
3rd Hour
Botany
Julie VonVett

5th/6th Grade Second Semester

Classes
1st Hour
Beginning Sign Language
5th - 6th
Sheryl Looyen
2nd Hour
PE
5th - 6th
Billie Jo Bishop
3rd Hour
Botany
5th - 12th
Julie VonVett

3rd/4th Grade First Semester

Classes
1st Hour
PE
3rd - 4th
Melissa Martinez
2nd Hour
Botany
3rd - 4th
Julie VonVett
3rd Hour
National Parks
3rd - 4th
Amy Grover

3rd/4th Grade Second Semester

Classes
1st Hour
Art
3rd - 4th
Rum River Art Center
2nd Hour
Botany
3rd - 4th
Julie VonVett
3rd Hour
PE
3rd - 4th
Melissa Martinez

1st/2nd Grade First Semester

Classes
1st Hour
Botany
1st - 2nd
Julie VonVett
3rd Hour
PE
1st - 2nd
Anita Hendrickson

1st/2nd Grade Second Semester

Classes
1st Hour
Botany
1st - 2nd
Julie VonVett
2nd Hour
National Parks
1st - 2nd
Amy Grover
3rd Hour
PE
1st - 2nd
Anita Hendrickson

Kindergarten First Semester

Classes
1st Hour
PE
Kindergarten
Shani Gibbs
2nd Hour
Music
1st - 2nd
Ann Ostendorf
3rd Hour
Science
Kindergarten
Jessica Pluim

Kindergarten Second Semester

Classes
1st Hour
PE
Kindergarten
Shani Gibbs
2nd Hour
Art Exploration
Kindergarten
Joy Hannan
3rd Hour
Science
Kindergarten
Jessica Pluim

Pre-K

Pre-K 4-5 year-olds Pre-K 3-4 year-olds Combined
1st Hour
Pre-K 4
Pre-Kindergarten
Sarah Moore
Pre-K 3
Pre-School
Ebony Krosch
 
2nd Hour
    Pre-K PE
Pre-School - Pre-Kindergarten
Candice Erickson
3rd Hour
Pre-K 4
Pre-Kindergarten
Lois Pettman
Pre-K 3
Pre-School
Stephanie Foertsch
 

Other Classes

Nursery (Birth-1)
Nursery
Toddler Room (2-3yrs old)
Traci Frost, Staci Moses