Black Hills                    Homeschool Co-op Untitled Header Image
 

Class Schedule

Nursery & PreK/Kindergarten

 

Nursery/Preschool/Kindergarten

Birth to 2 yrs

Nursery

Nursery

 

3 to 5 yrs

PreK/Kindergarten

  1. Michelle Skoog: Structured Play

  2. Mia Herman: Music and Movement

  3. Jessica Baas: Crafts

  4. Jessica Minard: Bible

  5. Kristy Aldren: Storytime

  6. Erica Livingston: Movement/Games

1st/2nd Grade (There are 4 choices for 1st hour)

  1st Hour 2nd Hour 3rd Hour
A
Wondrous Weather
1st - 2nd
Kandi Tonsager
Life Science
1st - 2nd
Sarah Guldaman
P. E.
1st - 2nd
Tessa Warren
B
 
A look at the life of Laura Ingalls Wilder
1st - 2nd
Amanda Swett
Draw-Write-Now
1st - 2nd
Deborah Remund
Bugs, Insects, and Other Incredible Living Things
1st - 2nd
Autumn Lundeen
C
Discovering Great Artists
1st - 2nd
Ellen Kowalchuk

Ballet

1st-2nd-3rd-4th

Autumn Lundeen

Fun With Words
1st - 2nd
Tara Walsh

Hands on Literature

1st - 2nd

Melissa Herman

3rd/4th Grade (There are 4 choices for 1st hour)

  1st Hour 2nd Hour 3rd Hour
A

Spanish Scripture Memory

3rd - 4th

Julie Tomlin

 

A Walk with Culture

3rd - 4th

Kandi Tonsager

Discovering Great Artists

3rd - 4th

Ellen Kowalchuk

B

Beginnig Crochet

3rd - 4th

Deborah Remund

Fantastic Physical Fun

3rd - 4th

Matt Dealy

A Look at the life of Laura Ingalls Wilder

3rd - 4th

Amanda Swett

C

Fun With Words

3rd - 4th

Terra Walsh

 

Ballet 

??????1st-2nd-3rd-4th

Autumn Lundeen 

Crafting with Felt

3rd - 4th

Kim Dieball

S.T.E.M.

3rd - 4th

Tim King

 

5th/6th Grade

  1st Hour 2nd Hour 3rd Hour
A

S.T.E.M.

5th - 6th

Tim King

Live Action Role Play

5th - 6th
Robert Martin

Cooking

5th - 6th

Amber Cornford and Alonna Fletcher

B

Fantastic Physical Fitness

5th - 6th

Matt Dealy

My Side of the Mountain Survival Class

5th - 6th

Jessy Cole

Chess

5th - 6th

Sherrie Cotts and Travis Brink

C

Crafting with Felt

5th - 6th

Kim Dieball

Spanish Scripture Memory

5th - 6th

Julie Tomlin

Meet the Artist

5th - 6th

Natasha Moberly

Secondary (7th - 12th)

  1st Hour 2nd Hour 3rd Hour
A

Chess

Secondary

Sherrie Cotts and Travis Brink

Cooking

Secondary

Amber Cornford and Alonna Fletcher

Live Action Roll Play

Secondary

Robert Martin

B

Meet the Artist

Secondary

Natasha Moberly

Creation Science

Secondary

Jordan Bender and Jamon Bender

Adulting 101

Secondary

Kelley Madsen

C

My Side of the Mountain Survival Class

Secondary

Jessy Cole

Geography

Secondary

Rachel Hutcherson

Zumba (Girls only)

Secondary

Jessi Bender