Cornerstone Upper Tier Cornerstone Upper Tier  Lancaster, PA Untitled Header Image
 

Class Registration


Family Fee: ONE Per Family

Upper and Lower Tier Upper Tier Only
Early Bird Family Fee: Registration paid by June 30
CLOSED
Upper AND Lower Tier: Early Bird Fee 2021-2022
CLOSED
Upper Tier ONLY: Early Bird Fee 2021-2022
Family Fee: Registration paid July 1 and later
Upper AND Lower Tier 2021-2022
Upper Tier ONLY 2021-2022

2021-2022 Classes by Location

Gym Fellowship Hall 110 112 120 141 143/145 147 201 202 220 230
7:35-8:35
P/SAT Math Prep (4 week) 2021-2022 7:35am
Jeff Bradley
8:40-9:40
GYM FALL 2021-2022 8:40am
Elisa Battle
8:40 -9:40am Study/Talk/Outside
**NEW** Earth Science 2021-2022 8:40am
Mark Campbell
**NEW** Music Appreciation 2021-2022 8:40am
Jaclyn Umholtz
Algebra One 2021-2022 8:40am
Greg Hershberger
German 2 2021-2022 8:40am
7th - 12th
Shallon Rohrer
Geometry 2021-2022 8:40am
Peggy Teeter
Ancient History: A Literature Approach 8:40am
9th - 12th
Catherine Sharp
Writers Workshop 2021-2022 8:40am
Ellen Campbell
Spanish 1B 2021-2022 8:40am
Kim Paine
WAITLIST
Institute for Excellence in Writing - Junior High 2021-2022 8:40am
Iris Lehman
8:40-9:40 spring
GYM SPRING 2021-2022 8:40am
Elisa Battle
9:45-10:45
9:45-10:45am Study/Talk/Outside
WAITLIST
Chemistry 2021-2022 9:45am
Cliff Zeller
Physics 2021-2022 9:45am
Mark Campbell
**NEW** Vocal Ensemble 2021-2022 9:45am
7th
Jaclyn Umholtz
Pre-Algebra 2021-2022 9:45am
Greg Hershberger
German 1A 2021-2022 9:45am
Shallon Rohrer
Consumer Math 2021-2022 9:45am
Peggy Teeter
French 1A 2021-2022 9:45am
Pam Powles
Spanish 1A 2021-2022 9:45am
Kim Paine
World History & Literature (7-10th) 2021-2022 9:45am
Iris Lehman
9:45 - 10:45 fall
WAITLIST
Master of Defense 1-2 FALL 2021-2022 9:45am
Adam Newswanger
Civics FALL 2021-2022 9:45am
Ellen Campbell
9:45-10:45 spring
WAITLIST
Master of Defense 1-2 SPRING 2021-2022 9:45am
Adam Newswanger
Geography SPRING 2021-2022 9:45am
Ellen Campbell
10:50-11:50
WAITLIST
Woodworking 1 2021-2022 10:50am
Adam Newswanger
10:50-11:50am Study/Talk/Outside
WAITLIST
Biology 2021-2022 10:50am
Cliff Zeller
Space Exploration 2021-2022 10:50am
Mark Campbell
Algebra Two 2021-2022 10:50am
Greg Hershberger
**NEW** German-Introductory 2021-2022 10:50am
Shallon Rohrer
Pre-Calc 2021-2022 10:50am
Peggy Teeter
French 1B 2021-2022 10:50am
Pam Powles
Adventures in Literature 2021-2022 10:50am
Ellen Campbell
WAITLIST
Basic Art 2021-2022 10:50am
Sam Mylin
Academic Writing (9th-12th) 2021-2022 10:50am
Iris Lehman
*10:50-11:50
WAITLIST
Woodworking 2 2021-2022 10:50am
Adam Newswanger
12:30-1:30
12:30-1:30pm Study/Talk/Outside
WAITLIST
Environmental Science 2021-2022 12:30pm
Cliff Zeller
Physical Science 2021-2022 12:30pm
Mark Campbell
Spanish 2 2021-2022 12:30pm
Kim Paine
WAITLIST
Life Science 2021-2022 12:30pm
Adam Newswanger
Grammar & Essay 2021-2022 12:30pm
Ellen Campbell
Advanced Art 2021-2022 12:30pm
Sam Mylin
American History & Literature (10th-12th) 2021-2022 12:30pm
Iris Lehman
1:35-2:35
1:35-2:35pm Study/Talk/Outside
Yearbook 2021-2022 1:35pm
DeNise Malanchuk
Intro to Computer Science FALL 2021-2022 1:35pm
Mark Campbell
Spanish - Introductory 2021-2022 1:35pm
Kim Paine
French - Introductory 2021-2022 1:35pm
Pam Powles
**NEW** British Literature 2021-2022 1:35pm
Ellen Campbell
Literature Across the Curriculum 2021-2022 1:35pm
Iris Lehman
1:35-2:35 spring
Intro to Engineering SPRING 2021-2022 1:35pm
Mark Campbell
Photography SPRING 2021-2022 1:35pm
Mary Hunt