Boerne Area Christian Homeschoolers Boerne Area Christian Homeschoolers
 

22-23 Class Schedule

Registration for 22-23 Classes

You may add/drop classes until July 1, 2022.   After July 1, any class that is registered for must be paid for immediately. 
 Drops after July 1st will result in a 2 month drop fee!!

Once you register for a class, the the first month cost for the class will added to your account on the BACH website.  The September class fees must be paid for no later than July 1st directly to the teacher (see teachers payment prefrence under class description), unpaid classes will be dropped and students will lose their spot in the class.  Please do not pay for classes earlier than June 15th unless you are 100% sure you are keeping the class(es).

Important Notes: 
  • Taking classes with BACH requires some parent volunteer time during the school year and an additional $40 per family church fee for the year.  This is billed to your account in July.
  • There is a MANDATORY meeting for ALL parents and MS/HS students in Sept.  
  • Checking email is a requirement of taking BACH classes for parents and HS students alike.  This our main form of communication and how you and your student will recieve alerts to cancellations and homework assignments as well as all BACH related issues and rule updates.
  • Campus is Closed at lunch students and parents must leave the campus.  Students may NOT walk off campus.
  • Your student MUST be picked up if they have a 1hr gap between classes, they may not stay on campus unattended.

To register:
Log into the BACH website with your username and password
Click on registration, click on 22-23 classes
Click on the class you'd like to register for
Click on the students name located on the right hand side of the box
Click register on the top of the box
Once you have finished registering for classes, check over them by clicking manage class registrations to double check and make changes (cancel/drop out of a class)

To Drop:
Click manage registrations button just above the orange bar
Cllick the cancel box next to the class you want to drop
Scroll down to the bottom and click the cancel box to finalize

Oops I dropped a class I really wanted:
Click manage registrations button just above the orange bar
Scroll to the bottom to canceled classes
Click the sign up box next to the class you want to register for
Click the sign up button at the bottom to finalize
 

Manage Class Registrations

(22-23) Monday 1.5 hour classes

8:45am - 10:15am 10:30am - 12:00pm Lunch 1:15pm - 2:45pm 3:00pm - 4:30pm
Kitchen
In & Out Games co-op class
3rd - 8th
Amy Asher
Students must be picked up for lunch
Room 101
High School American History 22-23 SY
9th - 12th
Jaime Adams
MS American History - 22-23 SY
5th - 8th
Jaime Adams
MS History of Our States - 22-23 SY
5th - 8th
Jaime Adams
High School American History 22-23 Sect 2
9th - 12th
Jaime Adams
Room 104
History of World War 2
9th - 12th
Mike Russell
Physics - *22-23 SY
10th - 12th
Mike Russell
Room 201
Math Models - *22-23 SY
9th - 12th
Chris Shaw
Geometry - * 22-23 SY
9th - 12th
Chris Shaw
Algebra 2 - 22-23 SY
9th - 12th
Chris Shaw
Room 202
Pre-Algebra - 22-23 SY
7th - 8th
Amanda Davis
Algebra 1 (M) 22-23 SY
8th - 10th
Amanda Davis
Ancient History for Middle School
6th - 8th
Elizabeth Johnson
Middle School Intro. to Worldviews SY 22-23
5th - 8th
Dawn Aldrich
Room 203
Writing ( 7th-9th) 22-23 SY
7th - 9th
Brooke Dorman
Writing (6th-8th) 22-23 SY
6th - 8th
Brooke Dorman
English - Literature and Composition 10th-12th
10th - 12th
Thad Flournoy
Room 204
ASL 2 - *22-23 SY
10th - 12th
Kari Quanz
ASL 1 - 22-23 SY
8th - 12th
Kari Quanz
ASL 3 - 22-23 SY
10th - 12th
Kari Quanz
Room 205
Precalculus 22-23 SY
11th - 12th
Sheila Hawkins
Anatomy and Physiology - 22-23 SY
10th - 12th
Stephanie Philipp
Public Speaking - - SY 22-23
9th - 12th
Christen Flores
Computer Programming -- Python
8th - 12th
Janie Sellers
Room 206
Typing
7th - 12th
Trista Garrett
HUB Upstairs
English - Literature and Composition 8th-12th
8th - 12th
Britta Gaupp
Typing -Section 1
7th - 12th
Trista Garrett
Digital Photography - 22-23 SY
8th - 12th
Blythe Zemel
Middle School Digital Art 22-23 SY
6th - 8th
Blythe Zemel
HUB Downstairs
Breakfast and Books Co-op
5th - 7th
Amy Asher
SAT Prepmester 22-23 SY
9th - 12th
Thad Flournoy

Manage Class Registrations

(22-23) Monday 1 hour classes

8:40am - 9:40am 9:50am - 10:50am 11:00am - 12:00pm Lunch 1:15pm - 2:15pm 2:25pm - 3:25pm
Kitchen
Students must be picked up for lunch
Room 102
STEM Around the World
4th - 6th
Deb Karl
Passport to the Past!
4th - 6th
Deb Karl
Magic Tree House Book Club - 22-23 SY
1st - 3rd
Jennifer Harrison
Apologia Science Exploring Anatomy and Physiology - 22-23 SY
4th - 6th
Jennifer Harrison
Time Travelers Co-op Class
3rd - 5th
Lori O'Rourke
Room 103
Math Games
Kindergarten - 2nd
Yessenia Smith
Five in a Row
Kindergarten - 2nd
Jennifer Stannard
History of the Horse
3rd - 6th
Lori O'Rourke
Our 50 States
1st - 3rd
Lori O'Rourke
Duct Tape Warfare - SY 22-23
4th - 6th
Gaynette Ward
Room 104
Hands-On-Science Upper (M) 9:50-10:50 22-23 -
3rd - 6th
Gaynette Ward
Hands-On-Science Lower M 11:00-12:00 22-23 -
Kindergarten - 2nd
Gaynette Ward
Room 204
Middle School ASL - 22-23 SY
6th - 8th
Kari Quanz
Room 206
What Pet Should I Get
Kindergarten - 2nd
Becky Baskin
Ahoy Matey Co-op Class
Kindergarten - 2nd
Lori O'Rourke
Creative Communicators: Elementary Public Speaking
3rd - 5th
Amanda Henry
Arithmetic Derby - 22-23 SY
3rd - 5th
Dawn Aldrich
HUB Gym
Brave Writer 4th/5th 22-23 SY -
4th - 5th
Julie Patrick
Brave Writer 2nd/3rd 22-23 SY
2nd - 3rd
Julie Patrick
Creative Dramatics - 22-23 SY
2nd - 4th
Julie Patrick
Drama 4th-7th - 22-23 SY
4th - 7th
Julie Patrick
Elementary ASL -SY 22-23
3rd - 5th
Lexi Hansen
HUB Downstairs
Crazy Concotions Co-Op Class 3-6 - SY 22-23
3rd - 6th
Lori O'Rourke
Crazy Concotions Co-Op Class K-2
Kindergarten - 2nd
Lori O'Rourke

Manage Class Registrations

(22-23) Thursday 1.5 hour classes

8:45am - 10:15am 10:30am - 12:00pm Lunch 1:15pm - 2:45pm 3:00pm - 4:30pm
Kitchen
Breakfast Cooking Club Co-op
6th - 9th
Amy Asher
Students must be picked up for lunch
Cooking Around the World MS co-op
5th - 7th
Amy Asher
Cooking Around the World Co-op
7th - 9th
Amy Asher
Room 101
High School American History 22-23 SY
9th - 12th
Jaime Adams
Outdoor Leadership Skills 101 Section 1 SY 22-23
8th - 12th
Jaime Adams
Outdoor Leadership Skills 101 Section 2 SY 22-23 -
8th - 12th
Jaime Adams
High School American History 22-23 Sect 2
9th - 12th
Jaime Adams
Room 104
General Science 22-23 SY
7th - 8th
LaDonna Ferguson
Biology - * SY 22-23
8th - 10th
LaDonna Ferguson
Room 201
Math Models - *22-23 SY
9th - 12th
Chris Shaw
Geometry - * 22-23 SY
9th - 12th
Chris Shaw
Algebra 2 - 22-23 SY
9th - 12th
Chris Shaw
BACH to Wall Street: Stockmarket 101
9th - 12th
Chris Shaw
Room 202
Pre-Algebra - 22-23 SY
7th - 8th
Amanda Davis
Algebra 1 (M) 22-23 SY
8th - 10th
Amanda Davis
Physical Science Middle School - 22-23 SY
7th - 8th
Heather Morris
Physics - *22-23 SY
10th - 12th
Mike Russell
Room 203
Precalculus 22-23 SY
11th - 12th
Sheila Hawkins
Introduction to the American Legal System and Constitutional Law
9th - 12th
Kimberly Stolarczyk (Keller)
Room 204
Marine Biology 22-23 SY
9th - 12th
Heather Morris
Middle School Art - 22-23 SY
6th - 8th
Amy Asher
Props and Set Building
8th - 12th
Amy Asher,
Room 205
Spanish 2 - SY 22-23
9th - 12th
Beth Flournoy
Spanish 1 - SY 22-23
8th - 12th
Beth Flournoy
High School Composition
10th - 12th
Carol Lester
Room 206
Personal Finance - 22-23 SY
10th - 12th
Ross Johnson
Chess * - 3:00 pm to 4:00 pm - SY 22-23
1st - 12th
Ross Johnson
HUB Gym
Self-Defense - 22-23 SY
7th - 12th
Kevin Durio
HUB Upstairs
High School Digital Art - 22-23 SY
9th - 12th
Blythe Zemel
Middle School Digital Photography - 22-23 SY
6th - 8th
Blythe Zemel
HUB Downstairs
French 1 - * 22-23 SY
8th - 12th
Shelley Eiteman
French 2 - * 22-23 SY
8th - 12th
Shelley Eiteman

Manage Class Registrations

(22-23) Thursday 1 hour classes

8:40am - 9:40am 9:50am - 10:50am 11:00am - 12:00pm Lunch 1:15pm - 2:15pm 2:25pm - 3:25pm
Kitchen
Students must be picked up for lunch
Room 102
Stemtastic Robotics and Coding Class - 22-23 SY Section 1
2nd - 4th
Janie Sellers
Stemtastic Robotics and Coding Class - 22-23 SY
5th - 7th
Janie Sellers
Stemtastic Robotics and Coding Class - 22-23 SY Section 2 - *COPY*
2nd - 4th
Janie Sellers
Exploring Nature Co-op Class
Kindergarten - 2nd
Lori O'Rourke
Arithmetic Derby - 22-23 SY - Thurs
3rd - 5th
Dawn Aldrich
Room 103
Rockstar Readers
Kindergarten - 2nd
Chelsea Gomez
Bible Heroes
Kindergarten - 2nd
Chelsea Gomez
Missionary Heroes
4th - 6th
Angella Walls
Elementary Art 1:15-2:15 - SY 22-23
Kindergarten - 2nd
Natalie Salyers
Elementary Art 2:25-3:25 - SY 22-23 -
Kindergarten - 2nd
Natalie Salyers
Room 104
Hands-On-Science Upper (TH) 9:50-10:50 22-23
3rd - 6th
LaDonna Ferguson
Hands-On-Science Lower TH 11:00-12:00 22-23
Kindergarten - 2nd
LaDonna Ferguson
Room 203
Our 50 States - Section 2
1st - 3rd
Lori O'Rourke
Entrepreneurship Section 2- SY 22-23 -
5th - 8th
Brooke Dorman
Room 204
Elementary Art -3rd-5th 22-23 SY
3rd - 5th
Amy Asher
Room 205
Middle School Spanish - SY 22-23
5th - 7th
Beth Flournoy
Room 206
Fancy Nancy's Fabulous Book Club
Kindergarten - 2nd
Lori O'Rourke
Middle School Literature and Writing SY 22-23
5th - 7th
Britta Gaupp
Logic Games and Puzzles
3rd - 5th
Lesley Salyers
HUB Gym
Drama 4th-7th - 22-23 SY - TH
4th - 7th
Julie Patrick
Creative Dramatics - 22-23 SY - TH
2nd - 4th
Julie Patrick
HUB Upstairs
Entrepreneurship - SY 22-23
5th - 8th
Brooke Dorman
HUB Downstairs
Books and Beyond: Girls' Book Club
5th - 7th
Carol Lester

Manage Class Registrations

BACH Sports

Volleyball Soccer 10:30am - 12:00pm
BACH SPORTS
Competitive Volleyball Season 2022
Amanda Davis, Heather Morris, Stephanie Philipp
Soccer Training - TUESDAYS
Amanda Davis, Elizabeth Johnson
July Volleyball Class
Amanda Davis