Treasures of Grace
 
*Please Note: Click the Class Titles for More Details

Manage Class Registrations

Nursery to Kindergarten Schedule

Nursery 2 Year Olds 3 Year Olds 4 Year Olds 5 Year Olds
9:00 - 9:15
Drop Off in Classroom
Drop Off in Classroom
Drop Off in Classroom
Drop Off in Theater
Drop Off in Theater
9:15 - 9:40
Tender, Loving Care
June Rohrer
Free Play
Jenn Yachanech
Free Play
Jenn Yachanech
Morning Worship
Morning Worship
9:40 - 10:00
Story & Snack
Jenn Yachanech
Toddler Gym/Outodoor
Jenn Yachanech
Free Play
Sarah Carver
Free Play
Courtney Rittenour
10:05 - 10:30
Craft/Activity
Jenn Yachanech
Music & Movement
Sheri Renno
Classroom Gym/Outdoor Time
Sarah Carver
Story & Snack
Courtney Rittenour
10:35 - 11:00
Free Play
Jenn Yachanech
Story & Snack
Jenn Yachanech
Music & Movement
Lindsay Fennessey
Craft & Activity
Courtney Rittenour
11:05 - 11:30
Music & Movement
Sheri Renno
Toddler Gym/Outodoor
Jenn Yachanech
Story & Snack
Sarah Carver
Classroom Gym/Outdoor Time
Courtney Rittenour
11:35 - 12:00
Toddler Gym
Jenn Yachanech
Craft/Activity
Jenn Yachanech
Craft/Activity
Sarah Carver
Music & Movement
Lindsay Fennessey
12:05 - 12:25
Free Play & Clean Up
Jenn Yachanech
Free Play & Clean Up
Jenn Yachanech
Free Play & Clean Up
Sarah Carver
Free Play & Clean Up
Courtney Rittenour
12:30 - 12:40
Pick up from Classroom
Pick up from Classroom
Pick up from Classroom
Closing/End of Day in Theater
Closing/End of Day in Theater

Manage Class Registrations

Primary Schedule

1st Grade 2nd Grade
9:00 - 9:15
Drop Off in Theater
Drop Off in Theater
9:15 - 9:40
Morning Worship
Morning Worship
9:45 - 10:45
Music
Liesel Davidson
Art (2nd Grade)
Jaime Redcay
10:50 - 11:35 Fall
Art (1st Grade)
Jaime Redcay
Music
Liesel Davidson
11:40 - 12:25
Open Gym/Outdoor Time/Games
Tammy Higgins
Open Gym/Outdoor Time/Games
Tammy Higgins
12:30 - 12:40
Closing/End of Day in Theater
Closing/End of Day in Theater

Manage Class Registrations

Elementary Schedule

3rd Grade 4th Grade 5th Grade
9:00 - 9:15
Drop Off in Theater
Drop Off in Theater
Drop Off in Theater
9:15 - 9:40
Morning Worship
Morning Worship
Morning Worship
9:45 - 10:45
Literature, 3rd Grade
Amy Smoker
History (4th Grade)
Melanie Ambrose
Art (5th Grade)
Emily Yoder
10:50 - 11:35 Fall
History (3rd Grade)
Melanie Ambrose
Literature, 4th Grade
Amy Smoker
History (5th Grade)
April Horst
11:40 - 12:25 Fall
Physical Education (Fall)
Erica Kauffman
Art (4th Grade - Fall)
Emily Yoder
Literature, 5th Grade
Lisa Shirk
11:40 - 12:25 Spring
Art (3rd Grade - Spring)
Emily Yoder
Physical Education (Spring)
Erica Kauffman
12:30 - 12:40
Closing/End of Day in Theater
Closing/End of Day in Theater
Closing/End of Day in Theater

Manage Class Registrations

Upper Level Schedule

Intermediate A: Grade 6 Intermediate B: Grades 7 - 8 Secondary: Grades 9 - 12
9:15 - 9:40
Morning Worship
Morning Worship
Morning Worship
9:45 - 10:45
Choose 1 Full Year Elective Below:
Choose 1 Full Year Elective Below:
Choose 1 Full Year Elective Below:
- Elective A
Art (6th-12th grades)
Kay Gilanyi, Angela Dunlap
Art (6th-12th grades)
Kay Gilanyi, Angela Dunlap
Art (6th-12th grades)
Kay Gilanyi, Angela Dunlap
- Elective B
Drama
Alicia Burton
Drama
Alicia Burton
Drama
Alicia Burton
- Elective C
French
Cynthia Mante
French
Cynthia Mante
French
Cynthia Mante
- Elective D
Student Teacher's Assistant
Kaddie Hollinger
Student Teacher's Assistant
Kaddie Hollinger
Student Teacher's Assistant
Kaddie Hollinger
10:50 - 11:35 Fall
Choose 1 Fall Elective Below:
Choose 1 Fall Elective Below:
Choose 1 Fall Elective Below:
- Fall Elective A
Chess
Kate Walker
Chess
Kate Walker
Chess
Kate Walker
- Fall Elective B
Naturalist
Lisa Sanchez
Naturalist
Lisa Sanchez
Naturalist
Lisa Sanchez
- Fall Elective C
Homesteading (Fall)
Leah Hokenbrough
Homesteading (Fall)
Leah Hokenbrough
Homesteading (Fall)
Leah Hokenbrough
- Fall Elective D
Fitness & Nutrition (Fall)
Melissa Groff
Fitness & Nutrition (Fall)
Melissa Groff
Fitness & Nutrition (Fall)
Melissa Groff
10:50 - 11:35 Spring
Choose 1 Spring Elective Below:
Choose 1 Spring Elective Below:
Choose 1 Spring Elective Below:
- Spring Elective A
Self-Defense with Rise Training Center
William McGee
Self-Defense with Rise Training Center
William McGee
Self-Defense with Rise Training Center
William McGee
- Spring Elective C
Homesteading (Spring)
Leah Hokenbrough
Homesteading (Spring)
Leah Hokenbrough
Homesteading (Spring)
Leah Hokenbrough
- Spring Elective D
Fitness & Nutrition (Spring)
Melissa Groff
Fitness & Nutrition (Spring)
Melissa Groff
Fitness & Nutrition (Spring)
Melissa Groff
11:40 - 12:25 Fall
Writing, Int A (Fall)
Kate Walker
Speech & Communications, Int. B
Debra Fileta
Civics: Constitution Alive! (All Year)
Rebekah Robinson
11:40 - 12:25 Spring
Speech & Communications, Int. A
Debra Fileta
Writing, Int B (Spring)
Kate Walker