Myerstown Enrichment Center Myerstown Enrichment Center Myerstown Enrichment Center Myerstown Enrichment Center Myerstown Enrichment Center Myerstown Enrichment Center
 
FILTERS: Add Filter No Filters Applied

Class Registration

Nursery - K Schedule

1 2 3 4
Nursery- Kindergarten
Nursery
Nursery
Vicki Bubb
Preschool
Pre-School
Vicki Bubb
K4
Pre-Kindergarten
Sally Herbert
K5
Kindergarten
Sally Herbert

Elementary Schedule

1st/2nd Grades Option 1 1st/2nd Grades Option 2 3rd/4th Grades Option 1 3rd/4th Grades Option 2 5th/6th Grades Option 1 5th/6th Grades Option 2 Study Hall (Elementary)
Period E1 (10:00-10:45)
E1 Community Helpers & Fun w/ Food
1st - 2nd
Roseanne Appel, (Rebecca Hoover)
E1 Music 1/2
1st - 2nd
(Lindsay Ilgenfritz), Ann Riegel
E1 World Cultures
3rd - 4th
Tina Kramer
E1 Reading & Spelling
3rd - 4th
Sarah Strausser
E1 Chemistry 5/6
5th
Crystal Yerger
CANCELLED
E1 Cooking w/ Kids
5th - 6th
Lori Palmer
E1 Study Hall
1st - 6th
Period E2 (10:50-11:35)
E2 Art 1/2
1st - 2nd
Kim Dovidio, (Lindsay Ilgenfritz)
E2 Exploring Science
1st - 2nd
(Marissa Allen), Rebecca Hoover
E2 Music 3/4
3rd - 4th
Talitha Horst
E2 Hands-On Science
3rd - 4th
Tammy Beard, (Shelly Smith)
E2 Light Labs
5th - 6th
Tennille Good
E2 Photography
5th - 6th
Meghan Becker
E2 Study Hall
1st - 6th
Lunch (11:35-12:05)
E2b Lunch 1/2
1st - 2nd
  E2b Lunch 3/4
3rd - 4th
  E2b Lunch 5/6
5th - 6th
   
Period E3 (12:10-12:55)
E3 Gym 1/2
1st - 2nd
Roseanne Appel, (Sarah Wilhelm)
---
E3 Creation vs. Evolution
3rd - 4th
Korin Gingrich
E3 Crafting w/ Clay
3rd - 4th
(Tammy Beard), Shelly Smith
E3 Middle Ages History
5th - 6th
Jane Longenecker
E3 Music 5/6
5th - 6th
Talitha Horst
E3 Study Hall
1st - 6th
Period E4 (1:00-1:45)
E4 Cooking 1/2
1st - 2nd
(Marissa Allen), Dorcas Miller
E4 Reading Adventures 1/2
1st - 2nd
Kim Dovidio, (Morgan Spayd)
E4 Gym 3/4
3rd - 4th
Cherie Fernsler, (Danielle Poda)
---
E4 Drive Thru History-The Gospels
5th - 6th
Danita Phelps
E4 Drawing 5/6
5th - 6th
Chanda Tshudy
E4 Study Hall
1st - 6th
Period E5 (1:50-2:35)
E5 Walk Thru the New Testament
1st - 2nd
Roseanne Appel, (Cherie Fernsler)
E5 Silk Road Adventures
1st - 2nd
Tina Kramer, (Samantha Parker)
E5 Astronomy
3rd - 4th
Rachel Waybright
E5 Drawing 3/4
3rd - 4th
Chanda Tshudy
E5 Gym 5/6
5th - 6th
Amber Newswanger
---
E5 Study Hall
1st - 6th
NOTE:
( ) Denotes Helper
           

Secondary Schedule

Option 1 Option 2 Option 3 Option 4 Option 5 Option 6
Pre-MEC (9:00-9:55)
S Chemistry Lab
10th - 12th
Julie Doutrich
S Yearbook
7th - 12th
Faith Crowley
       
Period S1 (10:00-11:00)
S1 HS Chemistry
10th - 12th
Julie Doutrich
S1 Life Skills
9th - 12th
Brenda Weidenhammer
S1 Secondary Gym
7th - 12th
(Tina Cali), Jeanne Patches
S1 Physical Science
7th - 9th
Somer Parker
  S1 Study Hall
7th - 12th
Period S2 (11:05-12:05)
S2 American Lit w/ Writing
9th - 12th
Amy Kelly
S2 Sr High Spelling
9th - 12th
Tanya Herb
S2 Spanish I (Conversational)
7th - 12th
Meyling DeBruyn
S2 Health
7th - 12th
Danita Phelps
S2 Criminal Justice
7th - 9th
Stephanie Basile
S2 Study Hall
7th - 12th
Lunch (12:05-12:35)
    S2b Lunch 7th-12th
7th - 12th
     
Period S3 (12:35-1:35)
S3 American History
10th - 12th
Jeanne Patches
S3 Public Speaking
9th - 12th
Rebecca Knott
CANCELLED
S3 Jr/Sr High Music
7th - 12th
Ann Riegel
S3 Acting
7th - 12th
Ben Huntzinger, Breanna Miller
S3 US/PA History
7th - 9th
Tanya Herb
S3 Study Hall
7th - 12th
Period S4 (1:40-2:40)
S4 Geometry
9th - 12th
Stephanie Basile
S4 Spanish II (Intermediate Conversational)
10th - 12th
Meyling DeBruyn
S4 Secondary Art
7th - 12th
Jenny Harris
S4 Literacy Club
7th - 9th
Crystal Yerger
  S4 Study Hall
7th - 12th
NOTE:
( ) Denotes Helper
         

Other Classes