Untitled Header Image
 
CLICK ON A COURSE TO SEE MORE DETAILS

Manage Class Registrations

GIRLS VOLLEYBALL CLUB

PARISH CENTER GYM
6:00p-8:00p
GIRLS VOLLEYBALL CLUB
9th - 12th
Bridget Kaufman

Manage Class Registrations

TAEKWONDO MONDAY

CLASSROOM 11
10:15a-11:10a
TAEKWONDO II
Kindergarten - 8th
Master Jamie Hamilton
11:15a-12:10p
TAEKWONDO I
Pre-Kindergarten - Kindergarten ; 4 y/o - 6 y/o
Master Jamie Hamilton
1:00p-1:55p
TAEKWONDO II
Kindergarten - 8th
Master Jamie Hamilton
2:00p-2:55p
TAEKWONDO II
Kindergarten - 8th
Master Jamie Hamilton

Manage Class Registrations

MUSIC LESSONS MONDAY

CLASSROOM 12A
9:40a-10:10a
TRUMPET
6th - 12th
Derek Christenson
10:30a-11:00a
TRUMPET
6th - 12th
Derek Christenson

Manage Class Registrations

PreK-K COURSES MONDAY

CLASSROOM 1 CLASSROOM 5 CLASSROOM 6 CLASSROOM 10
9:15a-10:10a
STORIES & SONGS
Pre-Kindergarten - Kindergarten ; 4 y/o - 6 y/o
Sheila LaMaster
9:15a-10:40a
CATECHESIS OF THE GOOD SHEPHERD LEVEL 1
Pre-Kindergarten - Kindergarten ; 3 y/o - 6 y/o
Laura Slonkosky
10:15a-11:10a
POWER HOUR
Pre-Kindergarten - Kindergarten ; 4 y/o - 6 y/o
Julia Kunz
11:15a-12:10p
BEGINNER BALLET AND TAP
Pre-Kindergarten - Kindergarten ; 4 y/o - 6 y/o
Michaela Kunz
1:00p-1:55p
POWER HOUR
Pre-Kindergarten - Kindergarten ; 4 y/o - 6 y/o
Julia Kunz
1:00p-2:25p
CATECHESIS OF THE GOOD SHEPHERD LEVEL 1
Pre-Kindergarten - Kindergarten ; 3 y/o - 6 y/o
Laura Slonkosky
2:00p-2:55p
BEGINNER BALLET AND TAP
Pre-Kindergarten - Kindergarten ; 4 y/o - 6 y/o
Michaela Kunz

Manage Class Registrations

PreK-K COURSES WEDNESDAY

CLASSROOM 4 CLASSROOM 5
9:00a-10:25a
CATECHESIS OF THE GOOD SHEPHERD LEVEL 1
Pre-Kindergarten - Kindergarten ; 4 y/o - 6 y/o
Theresa Heyob
10:35a-11:30a
BEGINNER BALLET AND TAP
Pre-Kindergarten - Kindergarten ; 4 y/o - 6 y/o
Michaela Kunz

Manage Class Registrations

1-3 COURSES MONDAY

CLASSROOM 1 CLASSROOM 3 CLASSROOM 5 CLASSROOM 8 CLASSROOM 9 CLASSROOM 10
9:15a-10:10a
GEMS OF LITERATURE
1st - 3rd
Julia Kunz
10:15a-11:10a
PRIMARY BALLET AND TAP
1st - 3rd ; 6 y/o - 9 y/o
Michaela Kunz
10:45a-12:10p
CATECHESIS OF THE GOOD SHEPHERD LEVEL 2
1st - 3rd ; 6 y/o - 9 y/o
Lisa Farwick
11:15a-12:10p
WRITING WITH BIBLE HEROES
2nd - 3rd
Julia Kunz
PRIMARY WRITING LEVEL 1
2nd - 3rd
Angie Auer
1:00p-1:55p
HANDS ON ART HISTORY
1st - 3rd
Derek Christenson
PRIMARY BALLET AND TAP
1st - 3rd ; 6 y/o - 9 y/o
Michaela Kunz
2:00p-2:55p
PRIMARY SCIENCE, LIFE
1st - 3rd
Anna Walton
2:30p-3:55p
CATECHESIS OF THE GOOD SHEPHERD LEVEL 2
1st - 3rd ; 6 y/o - 9 y/o
Lisa Farwick
3:00p-3:55p
PRIMARY MUSIC
1st - 3rd
Ellen Shulkens

Manage Class Registrations

1-3 COURSES WEDNESDAY

CLASSROOM 1
9:00a-11:00a
CATHOLIC SCHOOLHOUSE
1st - 3rd
Julia Kunz

Manage Class Registrations

4-6 COURSES MONDAY

CLASSROOM 3 CLASSROOM 4 CLASSROOM 6 CLASSROOM 9 CLASSROOM 10
9:15a-10:10a
HISTORY, REFORMATION TO MODERN
4th - 7th
Anna Walton
INTERMEDIATE BALLET AND TAP
4th - 6th ; 9 y/o - 12 y/o
Michaela Kunz
10:15a-11:10a
CATECHISM & TOB
4th - 6th
Anna Walton
11:15a-12:10p
ART & CULTURE AROUND THE WORLD (Year 3)
4th - 6th
Derek Christenson
1:00p-1:55p
INTERMEDIATE SCIENCE, LIFE
4th - 6th
Anna Walton
2:00p-2:55p
INTERMEDIATE MUSIC
4th - 6th
Ellen Shulkens
3:00p-3:55p
IEW U.S. HISTORY-BASED WRITING
4th - 6th
Penny Catanzaro

Manage Class Registrations

4-6 COURSES WEDNESDAY

CLASSROOM 10
9:00a-11:00a
CATHOLIC SCHOOLHOUSE
4th - 6th
Angelle Findley

Manage Class Registrations

7-8 COURSES MONDAY

CLASSROOM 3 CLASSROOM 9 CLASSROOM 12
8:15a-9:40a
LITERATURE & COMPOSITION
7th - 8th
Mariellen Rechtin
9:45a-10:40a
LIFE SCIENCE
7th - 8th
Erin Deschene
11:15a-12:10p
APOLOGETICS & TOB
7th - 8th
Anna Walton
2:00p-2:55p
AMERICAN HISTORY
7th - 8th
Wendell Hull

Manage Class Registrations

LOGIC COURSES MONDAY

CLASSROOM 2 CLASSROOM 12
1:00p-1:55p
INFORMAL LOGIC
7th - 9th
Dominic Lemma
FORMAL LOGIC
8th - 10th
Wendell Hull

Manage Class Registrations

HIGH SCHOOL LANGUAGE WEDNESDAY

CLASSROOM 11
2:00p-3:00p
SPANISH I
8th - 12th
Maria Blasiak

Manage Class Registrations

HIGH SCHOOL MATH MONDAY

CLASSROOM 3 CLASSROOM 4 CLASSROOM 12
8:15a-9:25a
ALGEBRA II
10th - 12th
Angelle Findley
9:45a-10:55a
GEOMETRY
9th - 10th
Angelle Findley
ALGEBRA I
8th - 9th
Christie Kraft

Manage Class Registrations

HIGH SCHOOL MATH WEDNESDAY

CLASSROOM 10 CLASSROOM 11 CLASSROOM 12
9:30a-10:55a
FINANCIAL LITERACY & ECONOMICS
10th - 12th
Mariellen Rechtin
11:30a-12:40p
GEOMETRY
9th - 10th
Angelle Findley
ALGEBRA I
8th - 9th
Christie Kraft
12:45p-1:55p
ALGEBRA II
10th - 12th
Angelle Findley

Manage Class Registrations

9-10 COURSES MONDAY

CLASSROOM 3 CLASSROOM 4
8:15a-9:40a
HISTORY OF WESTERN CIV I - ANCIENT HISTORY
9th - 10th
Derek Christenson
11:00a-12:10p
THE CALL TO HOLINESS IN THE HISTORY OF THE CHURCH
9th - 10th
Emily Macke
2:15p-3:40p
BIOLOGY
9th - 10th
Mary Mariska

Manage Class Registrations

9-10 COURSES WEDNESDAY

CLASSROOM 10 CLASSROOM 12
8:00a-9:25a
WORLD LITERATURE PART I - TREASURES OF THE ANCIENT WORLD
9th - 10th
Mariellen Rechtin
9:45a-10:55a
INTRO TO METAPHYSICS
9th - 10th
Dominic Lemma

Manage Class Registrations

11-12 COURSES MONDAY

CLASSROOM 2 CLASSROOM 4 CLASSROOM 12 CLASSROOM 12A
9:30a-10:55a
PHYSICS
11th - 12th
Wendell Hull
11:00a-12:10p
AMERICAN LITERATURE A
11th - 12th ; 0 y/o
Erin Deschene, Angela Varisco
AMERICAN LITERATURE B
11th - 12th
Erin Deschene, Angela Varisco
1:00p-2:10p
CHRISTIAN ANTHROPOLOGY AND LIFE IN CHRIST
11th - 12th
Emily Macke
2:15p-3:40p
AMERICAN HISTORY
11th - 12th
Derek Christenson

Manage Class Registrations

11-12 COURSES WEDNESDAY

CLASSROOM 12
8:00a-9:25a
AMERICAN HISTORY
11th - 12th
Derek Christenson
11:30a-12:40p
ADVANCED METAPHYSICS
11th - 12th
Dominic Lemma