Untitled Header Image
 

Class Registration


Fall 2023 Early Childhood

First Hour 9:20-10:20am Second Hour 10:25-11:25am Third Hour 12:10-1:10pm Fourth Hour 1:15-2:25pm
CY-103
Infants
Nursery
Infants
Nursery
Infants
Nursery
Infants
Nursery
CY-105
1's
Nursery
1's
Nursery
1's
Nursery
1's
Nursery
CY-107
2's
Nursery
Crystal Abbott
2's The Terrific Twos!
Nursery
Heather Coover, Crystal Abbott
2's
Nursery
Crystal Abbott
2's
Nursery
Crystal Abbott
CY-106
3's Math Fun
Pre-School
Cherish Cuthbertson
3's Music and Story Time
Pre-School
Lara Cordiner
3's Jesus Loves Me
Pre-School
Kristin Pelphrey
3's Squish, Pull, Pop!!
Pre-School
Mary Ebat
CY-108
4's Little Science Explorers
Pre-Kindergarten
Tiffany Scott
4's PE
Pre-Kindergarten
Tara Wiggins
4's ABC Story Time
Pre-Kindergarten
Joanna Moore
4's Math Fun
Pre-Kindergarten
Kimberly Fowler

Fall 2023 Grades K-5th

First Hour 9:20-10:20am Second Hour 10:25-11:25am Third Hour 12:10-1:10pm Fourth Hour 1:15-2:25pm
Rm 1
Fitness Fun
Kindergarten - 2nd
Kandis Ellsworth
Artsy Fartsy Fun
2nd - 4th
Tabitha Meara
What Makes Me - The Human Body
Kindergarten - 1st
Danielle Hudson, Tiffany Scott
Story Art
Kindergarten - 1st
Jennifer Tynes
Rm 2
Awesome Academy
1st - 3rd
Kristin Pelphrey
Fun and Fascinating IEW
3rd - 5th
Ione Wise, Dorah Daniels
Dance Remix
Kindergarten - 4th
Jess Cearley
Reading Detectives
2nd - 4th
Christa Lippart
Rm 3
Invention Time!
2nd - 3rd
Danielle Hudson, Amanda Lavender
Wild Weather!
2nd - 4th
Kate Hollstrom
P.E. 2nd-5th
2nd - 5th
Lara Hoefelmann
Wild Kratts Science
2nd - 4th
Teressa Rizzo
Rm 4
Lego Builder Club
Kindergarten - 1st
Heather Coover
Catch Me Outside
4th - 6th
Kandis Ellsworth
50 Nifty States
2nd - 3rd
Stephanie Rothwell
In It to Win It
2nd - 4th
Stephanie Rothwell
Rm 5
The Greatest Story Ever Told
3rd - 5th
Candace Schwartz, Mary Ebat
Math Mania
2nd - 3rd
Ann Anderson
What is Worship?
2nd - 4th
Jade Smith
Number Ninjas
1st - 3rd
Joanna Moore
Rm 6
¬°Bienvenidos!
Kindergarten - 2nd
Alysia Anderson
Young Chefs Club
3rd - 5th
Sarah Benson
Storybook STEM
Kindergarten - 1st
Tiffany Scott
Rm 7
Once Upon a Chef
Kindergarten - 2nd
Sarah Benson
Colonial Kids
2nd - 4th
Amy Hayman

Fall 2023 Multi Level

First Hour 9:20-10:20am Second Hour 10:25-11:25am Third Hour 12:10-1:10pm Fourth Hour 1:15-2:25pm
Rm 1
Guitar 1
5th - 12th
Joel Sprayberry
Ukulele 1
5th - 12th
Joel Sprayberry
Advanced Guitar
5th - 12th
Joel Sprayberry
Intro to Instruments
5th - 12th
Joel Sprayberry
Rm 2
Ancient History IEW
5th - 8th
Dorah Daniels, Ione Wise
Junior Singers
4th - 6th
Raven Miller
Art 3rd-6th
3rd - 6th
Lara Cordiner
Drama Rama!
4th - 6th
Stephanie Bush Bush
Rm 3
Composer Corner
3rd - 6th
Laura Yan
Chess
3rd - 12th
Lindsey Neal, Rhian Landowski
First Americans
4th - 6th
Megan Isaacson
Edible Science
4th - 6th
Emily Brown
Rm 4
Discover Texas
4th - 6th
Megan Isaacson
Advanced Christian Soldiers Karate
3rd - 12th
Melissa Killen
Thomas Jefferson
4th - 6th
Amanda Lavender
Rm 5
Conversational Spanish
3rd - 7th
Kay Keffer, Antonette Zendejas

Fall 2023 Grades 6th-12th

First Hour 9:20-10:20am Second Hour 10:25-11:25am Third Hour 12:10-1:10pm Fourth Hour 1:15-2:25pm
Rm 1
Biology PLUS Online
9th - 12th
Lindsay Arnold, Valerie Henderson
Financial Literacy
6th - 8th
Danielle Chambers, Joy Atkisson
Algebra 1 PLUS Online
9th - 12th
Antonette Zendejas
WACHE Theater Teen Troupe
7th - 12th
Lindsey Neal
Rm 2
Chemistry: Precision and Design
9th - 12th
April Verrone, Stephanie Bush Bush
Exploring World Geography
6th - 8th
Amy Stubblefield
Health in Christian Perspective
7th - 12th
Kandi Emerson
World Literature
9th - 12th
Kristina Chesnutt, Tabitha Meara
Rm 3
Physics PLUS Online
9th - 12th
Abby Haydel
Unsolved Mysteries
7th - 12th
Carrie Shearer
Life Coaching - Solutions
6th - 12th
Jennifer Dubeansky, Cherish Cuthbertson
High School IEW
9th - 12th
Amanda King
Rm 4
WACHE Singers
7th - 12th
Raven Miller
Advanced Math PLUS Online
9th - 12th
Abby Haydel
Instant Challenge
7th - 12th
Danielle Chambers, Joy Atkisson, Mendi Carlson
Art 6th-12th
6th - 12th
Lara Cordiner, Jenny Friedlein
Rm 5
IEW Middle School Public Speaking
6th - 8th
Amy Stubblefield
Pre-Algebra PLUS Online
8th - 12th
Alina Anderson
Algebra 2 PLUS Online
9th - 12th
Alina Anderson
Music Appreciation
9th - 12th
Laura Yan
Rm 6
Theater Tech
7th - 12th
Carrie Shearer, Lindsey Neal
US History 1- Early Colonization to 1877
9th - 12th
Gabriel Verrone, April Verrone
Saurology: Why Lizards are Awesome!
6th - 8th
April Verrone
Paper Quilling
6th - 12th
Jessica McAlister
Rm 7
Worship in Movement
9th - 12th
Jess Cearley
Spanish 2 PLUS Online
9th - 12th
Sara Mitchell
Spanish 1 PLUS Online
8th - 12th
Sara Mitchell
P.E. 6th-12th
6th - 12th
Lara Hoefelmann
Rm 8
Creative Writing: Building Your Craft
9th - 12th
Kristina Chesnutt
Government
9th - 12th
Kamala Frame
Computer Network & Information Security PLUS Online
9th - 12th
Andrew Neal, Lindsey Neal
Dave Ramsey - Financial Peace University
9th - 12th
Nesha Farber
Rm 9
Coding Concepts and Application
9th - 12th
Travis Lane
Astronomy
6th - 12th
Jenny Friedlein
You Can Think Critically
7th - 12th
Nesha Farber
Who Were the Twelve?
6th - 12th
Ashley Kidd
Rm 10
Around the World in 180 Days
6th - 12th
Kandi Emerson, Mendi Carlson
Intro to French
8th - 12th
Lori Penland
Yearbook
8th - 12th
Ashley Kidd, Amy Hayman
Rm 11
7 Habits of Highly Effective Teens
7th - 12th
Yesenia Lane